Home » Alte sporturi, Baschet, International » Baschet: A spus adio in stil mare! Kobe Bryant a reusit 60 de puncte in ultimul joc al carierei in NBA

kobe bryant los angeles lakers Kobe Bryant si-a condus echipa spre victorie, in ultimul meci al sau in NBA, reusind 60 de puncte, 4 recuperari si 4 pase decisive.

Desi Los Angeles Lakers a avut cel mai slab sezon din istoria francizei, iar Kobe Bryant si-a anuntat retragerea, ultimul joc al sezonului s-a incheiat cu o victorie spectaculoasa, pe teren propriu, impotriva formatiei Utah Jazz.

Pe Stamples Center, oaspetii aveau un avantaj de 15 puncte dupa primele doua sferturi, 57-42. A fost seara marelui Kobe Bryant, acesta incheindu-si cariera cu un joc de 60 de puncte, 23 reusite in ultimul sfert. Kobe a incantat spectatorii, reusind in ultimul minut de joc un cos de 3 puncte, urmat apoi de o reusita de douapuncte, care aduce echipa gazde in avantaj, 97-96. S-a terminat 101-96, iar L.A. Lakers termina sezonul cu 17 victorii si 65 de infrangeri (cele mai multe din istoria francizei).

Kobe Bryant si-a anuntat retragerea din NBA la inceputul acestui sezon, detinand recordul de cele mai multe sezoane jucate cu aceeasi echipa, 20.

Kobe s-a nascut pe 23 august 1978, debutand in anul 1996 in NBA. A castigat de 5 ori campionatul cu Los Angeles Lakers (2000, 2001, 2002, 2009, 2010), fiind ales de doua ori cel mai valoros jucator al finalei. A fost ales de 18 ori in All Star Game (meciul starurilor din NBA), de 11 ori in echipa de start.

Are cel de-al doilea record din istoria NBA in ceea ce priveste numarul de puncte marcate intr-un singur meci, Kobe reusind 81 de puncte contra celor de la Toronto Raptors, pe 22 ianuarie 2006.

Ultimele sezoane au fost dezamagitoare pentru marele jucator, fiind accidentat o lunga perioada de timp.

Asadar, marele jucator de 37 de ani a spus adio cu stil, reusind 60 de puncte in ultimul meci al carierei.