Home » Alte sporturi, Baschet, International » Baschet: Golden State Warriors castiga meciul 6 al finalei si devine noua campioana NBA

Baschet: Golden State Warriors castiga meciul 6 al finalei si devine noua campioana NBA

golden state warriors campioana nba 2015 Miercuri dimineata in Romania, s-a decis noua campioana NBA, Golden State Wariors reusind sa se impuna in fata formatiei Cleveland Cavaliers, in cel de-al saselea joc din finala.

Golden State a condus cu 1-0 la general, dar Cleveland a avut puterea sa revina si sa treaca in avantaj dupa meciul 3. A urmat apoi o victorie categorica in deplasare reusita de “razboinici”, iar dupa urmatorul meci disputat acasa au condus cu 3-2 la general.

In jocul 6 disputat la Cleveland, Golden State a avut un inceput bun de partida, conducand dupa primul sfert cu 13 puncte diferenta, 28-15. Gazdele aveau sa revina in joc in sfertul secund, castigat cu 28-17. Cleveland a condus cu doua puncte in sfertul 3, dar Golden State s-a aparat mai agresiv reusind sa se distanteze pe tabela datorita punctelor reusite de Stephen Curry si Andre Iguodala. In sfertul 4 s-au marcat cele mai multe puncte de catre ambele formatii, iar oaspetii se impun cu 105-97.
De la “cavaleri”, Le Bron James a fost de departe cel mai bun jucator, ducand greul cu o medie de 35.83 de puncte marcate pe meci. Fara Kyrie Irving si Kevin Love, ambii accidentati, nici macar cel supranumit “regele” nu a reusit sa aduca titlul de NBA in Cleveland.

In finala, a castigat echipa cu un joc mai complex, care a gasit resurse in mai multi jucatori. Steve Kerr, cu 5 inele ca jucator, a mai cucerit un titlu de NBA, in primul sau an ca antrenor.

Datorita unei aparare exacte la LeBron James dar si aportului adus in ofensiva, Andre Iguadala a fost desemnat MVP-ul finalei.
Franciza Warriors are 4 trofee castigate, dar doua din ele fiind obtinute sub titulatura Philadelphia Warriors (1947, 1956).

De cand s-a mutat la Golden State (1971), franciza avea un singur titlu castigat, in 1975.