Home » Alte sporturi, Bacau, Baschet, Locale » Baschet masculin under 16: CSS Bacau – CS Triumph Radauti 108-95

Baschet masculin under 16: CSS Bacau – CS Triumph Radauti 108-95

css bacau baschet masculin under 16 Duminica dupa-amiaza, CSS Bacau a castigat cel de-al doilea joc din grupa 6 a Campionatului National de baschet masculin under 16.

La sala de sport din incinta Colegiului “Vasile Alecsandri”, CSS Bacau a intalnit formatia CS Trimph Radauti, ambele echipe avand cate doua puncte dupa prima etapa.

Prima repriza a fost echilibrata, cu multe puncte pe tabela, bacauanii avand doar doua puncte avantaj dupa primele doua sferturi, 55-53.

A urmat un sfert 3 diferit ca desfasurare, bacauanii distantandu-se pe tabela, in principal datorita contraatacurilor eficente si a unei disponibilitati mai mare de efort. Oaspetii au raspuns in ultimul sfert prin atacuri pozitionale, reducand diferenta la doar 5 puncte, dar bacauanii isi revin pe final de meci si se impun cu scorul de 108-95.

De mentionat ca pentru formatia bacauana au marcat 6 jucatori, dar 4 dintre ei au depasit cota de 20 de puncte.

“Am jucat destul de bine. Ne-am antrenat mult pentru asta. Am avut dorinta de a juca, ne-am strans toti si ne-am motivat. Am fot mai determinati. Prima repriza a fost mai echilibrata pentru ca ambele echipe au avut energie. Cred ca putem castiga aceasta grupa” ne-a declarat jucatorul bacauan Gartu Stefan (foto).

Urmatorul joc pentru bacauani se va disputa tot acasa, pe 30 noiembrie, in compania formatiei CSS Viitorul Cluj, echipa aflata pe locul 3 in clasament in aceasta grupa de doar 3 echipe.

CSS Bacau – CS Triumph Radauti   108 – 95 (27-28, 28-25, 28-20, 25-22)

CSS Bacau: Lupu Alexandru (28 puncte), Aionesei Emanuel (26), Gartu Stefan (25), Pahontu Rares (23), Olaru Victor (5), Visan George (1). Solomon Alexandru, Paun Eduard, Filip Vlad, Solak Ahmet. Antrenor: Sorin Butnaru.

Etichete:, , , , , , ,