Home » Handbal, International » C.E. handbal feminin under 19: Romania-Serbia 29-24 (15-12). Tricolorele vor lupta pentru locul 9

romania serbia handbal feminin under 19 In primul joc de clasament pentru locurile 9-12, Romania a invins Serbia la 5 goluri diferenta, iar tricolore vor juca ultimul meci pentru locurile 9-10.

Vineri seara, la Campioantul European de handbal feminin under 19, tricolorele au intalnit nationala Serbiei, cele doua echipe intalnindu-se si in grupa de calificare la acest Turneu Final, castig de cauza avand Romania.

Elevele pregatite de Aurelian Rosca au intrat foarte determinate in teren, nelasand nicio sansa echipei adverse. Romania a condus in permanenta in prima repriza, singurul moment mai delicat fiind la scorul de 8-7 in minutul 15. Tricolorele au terminat primul act  cu 3 goluri avantaj si datorita interventiilor inspirate din poarta, Madalina Ion oprind in dese randuri atacurile sarboaicelor.

Repriza secunda a mers in acelasi format, iar Romania se impune meritat cu 29-24. Bianca Bazaliu a fost, din nou, cea mai buna marcatoare din tabara tricolorelor, cu 9 goluri marcate, fiind urmata de Alina Ilie cu 7 reusite, iar cea mai buna jucatoare a Romaniei a fost desemnata Madalina Ion. Din tabara adversarelor s-a evidentiat  Teodora Zdravkovic, sarboaica marcand 7 goluri.

In meciul pentru locurile de clasament 9-10, Romania va intalni invingatoarea din partida Franta-Croatia.

Serbia – Romania    24-29 (12-15)

Romania: Madalina Ion, Alexandra Prodan -  Dana Abed-Kader, Iulia Andrei, Alexandra Dindiligan, Florentina Craiu, Alina Ilie (7), Sonia Vasiliu, Cristina Laslo (1), Bianca Bazaliu (9), Elena Stoicanescu, Alexandra Carasol (3), Diana Axinte, Anca Polocoser, Lorena Ostase (4), Sorina Mariana Seraficeanu (5). Antrenori: Aurelian Rosca si Gavril Kozma.

Evolutia scorului – min. 5: 0-3, min. 10: 3-6, min. 15: 7-8, min. 20: 7-11, min.25: 8-13, min. 30: 12-15, min. 35: 14-16, min. 40: 15-20, min. 45: 15-21, min. 50: 18-23, min. 55: 21-26, min.60: 24-29.