Home » Handbal, International » C.E. handbal feminin under 19: Romania-Suedia 26-23 (11-13). Victorie datatoare de sperante

Romania CE handbal feminin tineret In etapa a doua din grupa A, in cadrul Campionatului European de handbal feminin tineret, Romania a obtinut o victoria extrem de importanta in fata Suediei, desi a fost condusa cu 13-11 dupa primele 30 de minute de joc.

Ambele echipe au pierdut in prima etapa si aveau nevoie de victorie pentru a ramane in cursa calificarii in Grupa Principala. “Tricolorele” au inceput mai determinate partida, conducand cu 3-0 in minutul 5. Pe fondul unor actiuni nefructificate in atac, Suedia a revenit, conducand la pauza cu 13-11.

Fetele noastre au inceput repriza secunda cu incredere, iar acest aspect s-a vazut atat in aparare cat si in atac. Romania a egalat in minutul 34 (13-13), apoi a condus pana in minutul 51, cand scorul a redevenit egal, 21-21. In ultimele 9 minute de joc, Romania a primut doar doua goluri, obtinand victoria cu 26-23.

Sorina Tirca a fost principala marcatoare a Romaniei, cu 8 goluri, urmata de Alexandra Badea, cu 6 reusite. Un rol important in aceasta victorie a avut si Daciana Hosu, cu interventii inspirate in momentele importante ale jocului.

Cu aceasta victorie Romania pastreaza sansela calificarea in Grupa Principala, avand nevoie de un egal in ultima partida din grupa preliminara, cu Olanda. Totusi nu va fi un meci usor, dar fetele noastre au aratat ca pot practica un handbal de calitate. Partida va avea loc duminica, cu incepere de la ora 16:00.

Hai Romania!

Romania – Suedia   26-23 (11-13)

Ungaria – Romania   26-21 (14-11)

Romania: Daciana Hosu, Elena Nagy, Raluca Kelemen – Narcisa Verde (1 gol), Alexandra Severin, Alexandra Badea (6), Claudia Lacatus, Sorina Tirca (8), Teodora Popescu (3), Ana Maria Vacariu, Raluca Petrus (3), Daria Bucur (3), Alexandra Banciu (1), Alexandra Leustean (1), Andreea Tecar, Andreea Panaite.. Antrenor principal: Ion Craciun.

Clasament dupa 2 etape: 1) Ungaria 4 p.; 2) Romania 2 p.; 3) Olanda 2 p.; 4) Suedia 0 p.;