Home » Handbal, International » C.E. handbal feminin Under 19: Ungaria – Romania 24-20 (13-10). Romania nu va fi prezenta in Grupa Principala

romania handbal feminin under 19 Romania a pierdut si cel de-al doilea meci de la Campionatul European de handbal feminin under 19 si nu va fi prezenta in Main Round desi mai are de disputat un meci in grupa C.

Vineri, tricolorele aveau nevoie de o victorie in fata Ungariei pentru a mai spera la calificarea in faza superioara a competitiei, un esec insemnand practic prezenta in grupa secundara, departe de lupta pentru medalii.

A fost un inceput mai greoi de meci, unguroaicele conducand cu 3-1 dupa 7 minute de joc. Romania a marcat rapid doua goluri prin Lorena Ostase, cele doua formatii mergand cap la cap pana in minutul 25. Tricolorele au avut un sfarsit de repriza slab, iar Ungaria conducea cu 13-10 dupa primele 30 de minute de joc.

Elevele antrenate de Aurelian Rosca si Garvil Kozma au incercat sa joace mai rapid in partea a doua a meciului, dar fara luciditate pe faza de atac, nereusind sa-si ajunga adversarele din urma. Cu un portar inspirat la aruncarile in forta ale Biancai Bazaliu, Ungaria a functionat bine si in ofensiva, construind atacurile pozitionale cu rabdare, finalizand in dese randuri prin aruncari “torpila” de la linia de 9 metri. Tricolorele au jucat si mai hazardat cu trecerea timpului, iar Ungaria castiga meritat la 4 goluri diferenta.

Cu doua infrangeri in doua partide, Romania este pe ultimul loc in grupa C, nemaiavand nicio sansa la accederea in Main Round, desi mai este un joc de disputat, duminica, in compania Suediei. Daca anul trecut tricolorele cucereau titlul suprem la Campionatul Mondial de handbal junioare, anul acesta romancele se vor afla in tabloul inferior al Campionatului European de handbal under 19, urmand sa evolueze in grupa I 2 dupa disputarea ultimului joc din seria C.

Ungaria-Romania   24-20 (13-10)

Romania: Madalina Ion, Isabela Rosca, Dana Abed-Kader, Iulia Andrei, Alexandra Dindiligan (2), Florentina Craiu (1), Alina Ilie (2), Sonia Vasiliu, Cristina Laslo (2), Bianca Bazaliu (4), Elena Stoicanescu, Alexandra Carasol (1), Diana Axinte, Anca Polocoser (1), Lorena Ostase (5), Sorina Mariana Seraficeanu (2). Antrenori: Aurelian Rosca si Gavril Kozma.

Evolutia scorului – min. 5: 2-1, min 10: 3-4, min. 15: 5-5, min. 20: 7-7, min. 25: 9-8, min. 30: 13-10, min. 35: 14-12, min. 40: 16-13, min. 45: 18-16, min. 50: 22-18, min. 55: 23-19, min. 60: 24-20.