Home » Handbal, International » C. E. handbal juniori, Polonia 2014: Romania – Franta 24-43 (12-21)

C. E. handbal juniori, Polonia 2014: Romania – Franta 24-43 (12-21)

romania-franta CE handbal juniori Tricolorii au debutat cu o infrangere la Campionatul European de handbal juniori, francezii fiind superiori si pe faza de apararea si pe cea de atac.

Romania a disputat la Gdynia primul joc de la Campionatul European destinat juniorilor, fiind invinsa de o echipa nationala a Frantei care a aratat de ce este considerata una dintre principalele favorite la medalii.

Francezii au dominat de la inceputul partidei, reusind sa se distanteze la 9 goluri dupa primele 30 de minute, in special datorita unei bune aparari ce a dus la multe contraatacuri si actiuni din faza a doua finalizate de “Les Blues”. Repriza secunda a avut acelasi ritm, cu acelasi stil de joc, iar Romania pierde la 19 goluri diferenta in primul joc din grupa C.

De mentionat versatilitate in ofensiva a francezilor, toti jucatorii inscrisi pe foaia de joc (cu exceptia portarilor) reusind sa puncteze in partida de debut de la European. Tom Nozeran si Florian Billant au cate 7 goluri pentru “Les Blues”, in timp ce Bogdan Manescu a fost principalul marcator pentru tricolori, cu 5 reusite.

Romania intalneste, vineri-15 august, Croatia, echipa ce a pierdut in primul meci din grupa, cu Ungaria (23-36).

Romania: Richard Freiwald, Madalin Marusca, Razvan Apostu – Alexandru Laslo ( 1 gol), Robert Gal (2), Marius Pop (1), Emanuel Moldovan, Ionut Uruianu (2), Leonard Stefan (2), Zoltan Simo, Bogdan Manescu (5),  Gabriel Dumitru (4), Roland Thalmaier (4), Alexandru Cuciureanu, Ionut Broasca,  Alexandru Manescu (3). Antrenor principal: Octavian Hartoaga; Antrenor secund: Gabriel Armanu.