Home » Handbal, International » C.E. Polonia 2014, handbal juniori: Romania – Belarus 29-32 (15-15)

C.E. Polonia 2014, handbal juniori: Romania – Belarus 29-32 (15-15)

Romania handbal juniori C E Nationala Romaniei de handbal masculin juniori a pierdut miercuri, 20 august, in ultimul meci din grupa I2 si va juca pentru locurile de clasament 13-16.

Tricolorii mici aveau nevoie de o victorie in partida cu Belarus pentru a intra in jocurile de clasament 9-12 si implicit de a pastra sanse de calificarea directa la urmatorul Campionat Mondial.

Prima repriza a fost echilibrata, cu multe rasturnari de scor. Tricolorii au condus cu 5-3, belorusii au revenit si au preluat conducerea cu 8-6, dar elevelii lui Octavian Hartoaga si Gabriel Armanu au trecut din nou in avantaj, 13-11. Belarus s-a dovedit insa un adversar redutabil, cele doua echipe terminand la egalitate dupa primele 30 de minute de joc, 15-15.

In repriza secunda Belarus s-a distantat la 23-18, iar tricolorii nu au mai avut resurse de a intoarce soarta partidei. Maksim Sonchyk a fost golgheterul partidei cu 11 goluri marcate, in timp ce de la tricolori Leonard Stefan a fost principalul marcator cu 10 reusite.

Cu aceassta infrangere Romania pierde prezenta directa la Campionatul Mondial, urmand sa dispute jocuri de calificare pentru a obtine dreptul de participare la Turneul Final de anul viitor.

Tricolorii nu au incheiat nici evolutia de la Campionatul European din Polonia, urmand sa intalneasca, vineri-22 august, cu incepere de la ora 16.00, reprezentativa Serbiei in meciurile pentru locurile de clasament 13-16.

Romania: Richard Freiwald, Madalin Marusca, Razvan Apostu – Alexandru Laslo (5 goluri), Robert Gal, Marius Pop (1), Emanuel Moldovan (1), Ionut Uruianu (3), Leonard Stefan (10), Zoltan Simo, Bogdan Manescu,  Gabriel Dumitru (1), Roland Thalmaier (4), Alexandru Cuciureanu, Ionut Broasca,  Alexandru Manescu (4). Antrenor principal: Octavian Hartoaga; Antrenor secund: Gabriel Armanu.

Etichete:, , , , , ,