Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » C.M. Brazilia 2014: Germania – Argentina 1-0 dupa 120 de minute de joc. Mario Gotze devine eroul nemtilor

C.M. Brazilia 2014: Germania – Argentina 1-0 dupa 120 de minute de joc. Mario Gotze devine eroul nemtilor

mario goetze germania argentina Germania devine pentru a patra oara Campioana Mondiala la fotbal, invingand Argentina dupa 120 de minute de joc, golul victoriei fiind inscris de Mario Gotze in minutul 113.

Duminica seara s-a s-a disputat marea finala a acestui Campionat Mondial, insa pe Maracana din Rio de Janeiro nu a fost spectacol total ci un joc foarte tacticizat intre Germania si Argentina.

Nemtii au inceput cu stangul finala fiind nevoiti sa faca o schimbare inca de la incalzire, Sami Khedira s-a accidentat , in locul sau intrand Christoph Kramer.

Prima ocazie apartine Argentinei, cand Toni Kross a trimis aiurea cu capul spre propria poarta, dar experimentatul atacant Gonzalo Higuain se pierde cu firea si trimite mult pe langa poarta din pozitie favorabila. Acelasi Higuain reuseste sa si marcheze in minutul 29, dar golul sau este anulat datorita unei pozitii evidente de ofsaid. Doua minute mai tarziu, Christoph Kramer, lovit de Garay in minutul 17, nu mai poate continua partida si este inlocuit cu Andre Schurrle. Nemtii au si ei o mare ocazie de gol in ultimul minut al primei reprize, la lovitura de cap a lui Benedikt Howedes mingea loveste stalpul din dreapta portii lui Romero, iar apoi ajunge la Muller, care este sanctionat pentru ofsaid.

Lionel Messi are o mare sansa de a marca la doua minute dupa relure, dar suteaza pe langa poarta lui Neuer. Jocul devine o batalie la mijlocul terenului si urmatoarea ocazie de gol are loc in minutul 81, cand Ozil scapat pe flanc intoarce la Toni Kroos, dar acesta dsuteaza pe langa poarta. Ca si in finala din 2010, cele doua formatii nu reusesc sa marcheze si jocul are nevoie de prelungiri.

Prima repriza de prelungiri incepe in ritm alert, iar nemtii au o mare oportunitate de gol, sutul lui Andre Schurrle fiind respins de portarul Romero. Argentinienii au la randul lor o sansa de gol, cand Rodrigo Palacio scapa singur cu Neuer, dar incearca o executie pretentioasa si sutul sau trece mult pe langa poarta.

Mario Gotze, intrat pe teren in minutul 88 in locul lui Miroslav Klose, avea sa marcheze singurul gol al partidei, in minutul 113. Andre Schurrle face o cursa pe partea stanga si centreaza in careu, Gotze preia pe piept si suteaza din cadere la coltul lung, iar Romero este nevoit sa se recunoasca invins.

Argentinienii preseaza in ultimele minute de joc si ultima oportunitate este o lovitura libera, dar Messi executa prost si partida se incheie cu victoria Germaniei la limita.

Germaniei este prima echipa din Europa care triumfa pe pamant sud-american, iar Europa este singurul continent care a castigat 3 Cupe Mondiale consecutive. Cu acest Campionat Mondial castigat, Germania ajunge la patru trofee, in timp ce Argentina ramane cu doua Cupe castigate fiind la cea de-a doua finala pierduta.

Germania: Neuer, Lahm, Boateng, Hummels, Howedes,  Kramer (Schurrle ’31), Schweinsteiger, Muller, Kroos, Ozil (Mertesacker ’120), Klose (Gotze ’88). Rezerve: Zieler, Grosskreutz, Ginter, Schurrle, Podolski, Draxler, Durm, Mertesacker, Gotze,  Weidenfeller.

Argentina: Romero, Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo, Biglia, Mascherano, Perez (Gago ’86), Higuain (Palacio ’78) , Messi, Lavezzi (Aguero ’45). Rezerve: Orion, Campagnaro, Gago, Di Maria, Rodriguez, Augusto Fernandez, Federico Fernandez, Palacio, Alvarez, Aguero, Basanta, Andujar.

Premii individuale la acest Campionat Mondial din Brazilia

Manusa de Aur (cel mai bun portar) – Manul Neuer (Germania);

Jucatorul finalei: Mario Gotze (Germania);

Balonul de Aur (cel mai bun jucator al Turneului Final): Lionel Messi (Argentina);

Gheata de Aur (golgheterul Turneului Final): James Rodriguez (Columbia – 6 goluri);

Etichete:, , , , , , , , , , , , , , , ,