Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International, Uncategorized » C.M. Brazilia 2014: Germania – Argentina ora 22:00. Drumul echipelor catre finala de pe Maracana

C.M. Brazilia 2014: Germania – Argentina ora 22:00. Drumul echipelor catre finala de pe Maracana

germania argentina Dupa o luna de Turneu Final, Germania si Argentina au ramas singurele echipe in competitie pentru marele trofeu al Cupei Mondiale.

Pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro (foto Getty Images), se intalnesc doua mentalitati diferite ale fotbalului: cel sud american si cel european. Sud-americanii au jucat mai mereu mai dezinvolt,mai spectaculos, cu multe “trucuri” si momente de “magie”, in timp ce europenii au fost mai conservatori si mai ordonati prin tactica.

Germania a impresionat cu adevarat la acest turneu final, jocul europenilor fiind unul ordonat dar ofensiv, nemtii aratand mare pofta de gol. Cu un antrenor, Joachim Low, extrem de ordonat in asezarea pe teren a jucatorilor, nemtii au debutat in forta cu un 4-0 neasteptat in fata Portugaliei lui Cristiano Ronaldo. Desi au marcat doua goluri in partida cu Ghana, nemtii au terminat la egalitate in fata unei echipe africane ce a condus la un moment dat 2-1. In ultimul meci din grupa G, Germania a jucat cu Statele Unite, o reintalnire cu fostul selectioner Jürgen Klinsmann, neamtul fiind acum antrenorul americanilor. Trupa lui Low a castigat nefortand cu 1-0 si urma sa intalneasca inimoasa echipa a Algeriei. Africanii au fost bine asezati in teren, reusind sa duca meciul in prelungiri, nemtii castigand dupa 120 de minute cu 2-1. Adversara din sferturi, Franta nu a avut solutii in ofensiva iar Germania a castigat cu 1-0 prin golul fundasului Mats Hummels. Insa lovitura de gratie are loc in semifinale, cand Germania a zdrobit efectiv Brazilia, castigand cu 7-1, dupa primele 30 de minute de joc scorul fiind deja de 5-0 pentru nemti.

Germania este echipa cu cele mai multe goluri marcate la acest Campionat Mondial, cu 17 reusite, primind doar 4 goluri. In ofensiva s-au remarcat Thomas Muller (5 goluri), Andre Schurrle (3) si Miroslav Klose, “batranul” atacant marcand doua goluri care l-au propulsat in cel mai bun marcator din istoria Cupei Mondiale, cu 16 reusite.

Cu un tablou favorabil la tragerea la sorti, Brazilia si Argentina puteau oferi o premiera sud-americana chiar pe Maracana. Daca brazilienii au dezamagit un popor intreg in semifinale, Argentina lui Messi a reusit sa ajunga in marea finala.

Trupa lui Alejandro Sabella avea un trident ofensiv de invidiat, Higuain, Aguerro si Messi, dar atacantul Barcelonei a fost cel care a facut diferenta, marcand in toate cele 3 partide din faza grupelor.

In optimi si sferturi s-au evidentiat Angel di Mari si Gonzalo Higuain, cei doi jucatori reusind sa marcheze singurele goluri in victoriile castigate la limita de sud americani, in fata Elvetiei si Belgiei. Fata de anii precedenti, cand atacul era principala “arma”, Argentina a uimit prin defensiva, primind doar 3 goluri pana acum la acest Turneu Final. In semifinale, Argentina si Olanda s-au inchis reciproc intr-un meci plictisitor, sud- americanii calificandu-se in marea finala dupa loviturile de departajare. Messi, Garay, Aguero si Maxi Rodriguez au marcat iar portarul Romero a avut doua parade ce au calificat Argentina in ultimul act al competitiei.

Asadar, in marea finala se intalnesc Germania si Argentina, cele doua echipe fiind la cea de-a treia intalnire directa in finala Campionatului Mondial de fotbal. Cele doua echipe si-au impartit finalele, Argentina reusind victoria in 1986, Germania revansandu-se la Campionatul Mondial urmator, din Italia 1990. De mentionat ca echipa Germaniei a mai fost prezenta in 7 finale, castigand 3 in 1954, 1974 si 1990, in timp ce Argentina are doua finale castigate din 3, in 1978 si 1986. De mentionat ca, pana acum, nicio formatie europeana nu a reusit sa castige pe taram american.