Home » Alte sporturi, Baschet, International » Campionatul European de baschet masculin: Vezi rezultatele actualizate din fazele eliminatorii

Campionatul European de baschet masculin: Vezi rezultatele actualizate din fazele eliminatorii

eurobasket masculin  2015 franta Favoritele s-au calificat in penultimul act al competitiei, iar intalnirea dintre Spania si Franta se anunta una extrem de echilibrata.

Campionatul European de baschet masculin  a ajuns la cea de-a 39-a editie. Competitia a inceput pe 5 septembrie si s-a desfasurat in 4 tari: Croatia, Franta, Germania si Letonia.

Marile favorite au reusit sa treaca atat de faza grupelor, de optimi dar si de sferturi de finala. Se anunta o semifinala extrem de echilibrata intre fosta si actuala campioana europeana de baschet masculin, Spania-Franta. In sferturi, Franta (foto) a trecut fara mari emotii de Letonia, in timp ce Spania a avut un meci mai dificil cu Grecia.

Cea mai echilibrata partida din sferturile de finala a fost Lituania-Italia, lituanienii reusind victoria dupa o repriza de prelungiri. Si Serbia si-a asigurat prezenta in penultimul act al competitiei, dupa victoria  clara in fata Cehiei, 89-75.