Home » Fotbal, International » Ce meci! Leicester-Manchester United 5-3, dupa ce United a condus cu 2-0 si 3-1

Ce meci! Leicester-Manchester United 5-3, dupa ce United a condus cu 2-0 si 3-1

leicester - manchester united 5-3 Manchester United pierde surprinzator la Leicester, dupa ce a condus cu 2-0 si 3-1, gazdele revenind spectaculos in repriza secunda, cu  4 goluri marcate in 21 de minute, omul meciului fiind englezul Jamie Vardy (foto).

Manchester United s-a impus convingator etapa trecuta si se parea ca va bifa o noua victorie la Leicester, dupa ce echipa lui van Gaal conducea cu 2-0 dupa doar 16 minute de joc.

A fost si debutul lui Falcao din postura de titluar la Manchester, acesta reusind si pasa decisiva in minutul 13, cu o centrare perfecta pentru Robin van Persie, care finalizeaza cu o lovitura de cap, profitand si de o deviere usoara ce-l pacaleste pe portarul Schmeichel. Avea sa fie 2-0, 3 minute mai tarziu, Rooney il gaseste pe Di Maria, argentinianul finalizand cu o executie de finete, lob peste portarul gazdelor.

Parea un debut perfect pentru United, dar argentinianul Ulloa reduce din diferenta pentru gazde, doar un minut mai tarziu, cu o reluare cu capul la coltul scurt. Manchester reface diferenta de doua goluri, in minutul 57, sutul lui Di Maria la firul ierbii, fiind deviat decisis, cu calcaiul, de Ander Herrera.

A urmat apoi o perioada “neagra” pentru oaspeti, gazdele reusind sa marcheze 4 goluri in 21 de minute. Mai intai, Jamie Vardy este faultat in careu, iar Nugent reduce din diferenta in minutul 62. Egalul vine foarte rapid, un minut mai tarziu, nou venitul Cambiasso aducand egalarea cu un sut la coltul lung. Dupa un penalty scos si doua pase decisive, Vardy puncteaza si el in minutul 79, dupa ce a scapat pe contraatac, sutul sau la coltul lung invingandu-l pe de Gea. Acelasi Vardy este de neoprit, fiind faultat iar in careu, tabela fiind “inchisa” la 5-3, in minutul 83, din penalty, de catre Ulloa. De mentionat ca la faza penalty-ului, tanarul Blackett, de la Manchester United, a fost eliminat datorita faultului din postura de ultimul aparator.

Desi fiecare echipa a trimis doar cate 5 suturi pe poarta, a fost un meci spectaculos castigat de formatia care a muncit mai mult, care a facut un pressing mai avansat si a jucat barbateste tot jocul.

Dupa aceasta victorie, Leicester este pe locul 7 in clasament, cu 8 puncte, in timp ce Manchester United are un incepout greoi de sezon, cu doar 5 puncte in 5 etape disputate.

Etichete:, , , , , , , ,