Home » International, Tenis » Ce meci! Simona Halep – Andrea Petkovic 7-6,5-7,7-6. Urmeaza Ana Ivanovici in sferturi

simona halep china open Simona Halep si Andrea Petkovic au disputat un meci thriller in otimile de finala de la China Open, romanca reusind victoria dupa 2 ore si 35 de minute de joc.

Joi dimineata, in Romania, Simona Halep a intalnit numarul 17 mondial, pe Andrea Petkovic, cele doua jucatoare oferind meci spectaculos cu multe rasturnari de scor.

In primul set, Petkovic a condus cu 4-2, dupa ce a castigat 4 ghemuri la rand, Simona egaleaza la 5, pierde pe propriul serviciu dar reuseste sa duca setul in tie-break. Aici Simona este mai constanta si primul act este castigat cu 7-4 in tie-break.

Dupa ce s-a impus in primul set, Simona a cerut interventia fizioterapeutului, iar la reluare romanca incepe in forta cu doua ghemuri castigate. A urmat o cadere a Simonei, germanca reusind 5 ghemuri consecutive. Cand se parea ca va fi 1-1 la seturi, Simona revine si egaleaza la 5, dar pierde in cele din urma urmatoarele doua ghemuri.

Evolutia scorului a fost oscilanta si in decisiv, unde Simona a condus cu 4-0, pierde 3 ghemuri la rand, este egalata la 5, iar partida se decide cu un nou tie-break. Simona da inca o data dovada de stapanire de sine si castiga tie-break-ul cu un categoric 6-1.

Asadar o victorie muncita a numarului 2 mondial, care o va intalni in sferturi pe sarboaica Ana Ivanovic, numarul 9 mondial trecand de Sabine Lisicki, in doua seturi: 6-3, 7-5.