Home » International, Tenis » Ce victorie!!! Simona Halep-Serena Williams: 6-0,6-2. Simona are doua victorii in Turneul Campioanelor

simona halep turneul campioanelor La Turneul Campionelor, Simona Halep a obtinut victoria in fata numarului 1 mondial, Serena Williams, romanca pierzand doar doua ghemuri, ambele in cel de-al doilea set, in partida ce s-a desfasurat in doar o ora si 5 minute de joc.

Miercuri, Simona si Serena s-au intalnit in cel de-al doilea lor joc din Grupa Rosie in Turneul Campioanelor ce se desfasoara in aceasta saptamana la Singapore, ambele jucatoare reusind victoria in prima etapa.

A fost un inceput perfect ca desfasurare de scor pentru Simona, care conducea cu 4-0 dupa doar 12 minute de joc. Totusi, Serena Williams nu s-a ridicat la inaltimea asteptarilor unui numar 1 mondial, americanca avand un joc stangaci, in special la serviciu. Cel mai animat ghem a avult loc la scorul de 5-0 pentru romanca, Serena Williams reusind in mod spectaculos sa salveze doua mingi de set. Romanca a aratat ca este pregatita si psihic pentru acest joc, reusind sa incheie primul set cu un as si cu un neasteptat 6-0. Americanca a bifat 18 greseli nefortate in primul set, in timp ce Simona a avut doar o greseala nefortata.

Setul 2 a inceput cu un alt break al Simonei, dar jocul americancei avea sa se imbunatateasca. In ghemul 2, Serena are doua mingi de break, Simona reusind totusi sa castige pe propriul serviciu. A urmat apoi si raspunsul americancei, care castiga primul ghem al sau dupa 37 de minute de joc. Setul 2 a fost mult mai alert, cu multe mingi spectaculoase si rasturnari de scor in ghemuri. Simona se distanteaza la 5-1, Serena Williams intarzie deznodamantul cu inca un ghem obtinut pe propriul serviciu, avand si doua sanse de a realiza break-ul in ghemul urmator. Simona Halep a demonstrat inca o data ca merita sa fie la acest Turneul al Campioanelor si intoarce ghemul, reusind astfel si victoria in doua seturi, americanca gresind nefortat in aceasta partida de 36 de ori, avand si 6 mingi de break nefructificate. O victorie categorica la scor, cu 6-0,6-2 in doar o ora si 5 minute de joc, rezultat care parca a umit-o si pe Simona la finalul partidei.

De mentionat si galeria puternica avuta de Simona, numele romancei rasunand in mai multe randuri in sala de la Singapore.

Un meci ce a detronat statisticile, care aratau ca Simona nu a reusit niciodata sa invinga vreo jucatoare care se afla in top 3 mondial la data partidei. A fost si prima victorie a Simonei in fata Serenei Williams, un rezultat ce ramane in istorie si o victorie de moral pentru romanca in acest Turneu al Campioanelor.

Cu doua victorii in doua partide in grupa rosie, Simona si-a asigurat prezenta in semifinalele competitiei, ultimul meci programat, cel cu Ana Ivanovic, fiind doar pentru a decide clasamentul final al grupei.