Home » Handbal, National » CSM Bucuresti este campioana Romaniei la handbal junioare 1, dupa o finala cu doua serii de prelungiri

csm bucuresti handbal junioare 1 Elevele antrenate de Costica Buceschi s-au impus in marea finala, cu 43-40, dupa un meci “thriller” cu doua serii de prelungiri , formatia bucuresteana fiind noua campioana a Romaniei la handbal junioare 1.

Dumincia, la Sala Sporturilor “Horia Damian”, a avut loc ultimele doua partide din cadrul Turneului Final al Campionatului National de handbal junioare 1.

Mai intai, s-a disputat finala mica, intre Activ Plopeni si Universitatea Resita. Activ Plopeni a disputat finala mica si anul trecut, pierduta insa in fata formatiei LPS Roman. Adversara din acest an a fost formatia Universitatea Resita, o echipa formata din doar 10 jucatoare, dar extrem de ambitioase.

Activ Plopeni a inceput mai bine finala, a condus cu 4-1, 7-4 si 10-7, terminand prima repriza cu 3 goluri avantaj, 15-12. Elevele antrenate de Cristian Busuioc s-au mobilizat in repriza secunda si au intorc soarta partidei, resitencele reusind victoria in cele din urma, cu 24-23, obtinand astfel medaliile de bronz la acest Turneu Final.

A urmat apoi finala mare, intre Energetic Ramnicu Valcea si CSM Bucuresti, partida avand sa fie una memorabila, cu o durata de 80 de minute de joc. Energetic a avut un inceput mai bun de finala, avand si 3 goluri avantaj pe tabela. Bucurestencele au egalat la 13 in minutul 25 si au terminat repriza la doua lungimi distanta, 17-15. Cele doua echipe sunt apropiate valoric, lucru consemnat si pe tabela de marcaj la sfasitul celor 60 de minute de joc, 33-33.

Au urmat doua reprize de prelungiri dar si de aceasta data cele doua echipe s-au “incapatanat” sa cedeze, prima serie de prelungiri terminandu-se cu scorul de 36-36. In cea de-a doua serie de prelungiri, bucurestencele s-au distantat decisiv la final, castigand partida cu scorul de 43-40 si implicit si medaliile de aur in Campionatul National de handbal junioare 1.

Energetic Ramnicu Valcea – CSM Bucuresti   43-40

Grupul Scolar Energetic Ramnicu Valcea: Bianca Curment, Diana Branzan, Andrada Stoica – Stefania Parvulescu 14, Larisa Zamfira 7, Alexandra Ciuca 5, Iulia Andrei 4, Hermina Stoicanescu 4,  Cristina Mitrache 3, Roxana Stanciu 2, Denisa Pitoiu 1, Nicoleta Deaconu, Ani Dumitrascu. Antrenori: Marius Danulet si Steluta Luca

CSM Bucuresti: Madalina Ion, Adriana Pasalan – Iulia Matei, Ceandani Pal, Catalina Sava (2), Nicoleta Balanoiu (5), Mihaela Orbedeanu (7), Helen Vasilescu, Emilia Cercel, Andreea Stupar, Bianca Bazaliu (13), Maria Radu (6), Lorena Stoican (6), Diana Herciu (1), Stefania Bostina (3), Sabina Pop, Georgiana Brasov. Antrenor: Costica Buceschi.

Echipa Turneului Final - Portar: Yuliya Dumanska (Marta Baia Mare); Extrema stanga: Hermina Stoicanescu (Energetic Rm. Valcea); Inter stanga: Bianca Bazaliu (CSM Bucuresti); Centru: Szilvia Szabo (CSS Odorhei); Pivot: Florentina Craiu (Energetic Rm. Valcea); Inter dreapta: Alina Ilie (CSS Dinamo Brasov); Extrema dreapta: Cristina Mitrache (Energetic Rm. Valcea).

Cea mai buna aparatoare: Iulia Andrei (Energetic Rm. Valcea);

Cea mai buna jucatoare a Turneului Final: Voina Adriana ( Universitatea Resita);

Golgeter: Adriana Voina;

Clasamentul Turneului FinalAur: CSM Bucuresti; Argint: Grupul Scolar Energetic Ramnicu Valcea; Bronz: Universitatea Resita; 4) Activ Plopeni; 5) Marta Baia Mare; 6) CSS Odorhei; 7) LPS Roman; 8) CSS Dinamo Brasov;