Home » Handbal, National » CSM BUCURESTI – VARDAR SKOPJE 27-21. CSM Bucuresti – calificata in finala Ligii Campionilor, dupa o victorie de senzatie

12888569_10154082926602277_423086725012824686_o        CSM București se califica in finala  Ligii Campionilor la handbal feminin, dupa o victorie de senzatie in fata echipei macedonene HC Vardar Skopje. Bucurestencele au dominat partida  inca de la inceput si au reusit sa se mentina la o diferenta de 5-7 goluri pe parcursul intregii partide. O victorie categorica, dupa un joc foarte bun, mai ales in aparare. Portarul Jelena Grubisic a avut o evolutie deosebita, ajungand la un procentaj de 60% a mingilor aparate.

Primul gol al meciului a apartinut echipei adverse, fiind si singurul moment in care HC Vardar Skopje a fost la conducerea meciului. Dupa o serie de parade ale Jelenei Grubisic, CSM Bucuresti a reusit sa se distanteze la 6 goluri, in minutul 14 scorul fiind 7-1. Meciul a continuat in acelasi mod, cu multe parade pentru Grubisic, o aparare compacta si un atac precis, stabilindu-se la pauza scorul 14-9 in favoarea bucurestencelor

CSM Bucuresti a inceput repriza secunda cu aceeasi concentrare, reusind sa mareasca diferenta la 11 goluri, in minutul 44, scor 22-11, dupa o serie de 4 goluri marcate consecutiv de Aurelia Bradeanu. Doua dintre acestea pot concura la golul meciului, fiind marcate din apropierea liniei de 9 metri a propriului semicerc. Spre finalul meciului, cand antrenorul echipei bucurestene a dat sansa tuturor jucatoarelor sa intre in teren, HC Vardar a incercat sa reduca diferenta, insa CSM Bucuresti a reusit sa-si pastreze superioritatea, stabilind scorul  final  27-20.

CSM BUCURESTI- VARDAR SCOPJE  27-21 (14-9)
CSM BUCURESTI:  Grubisic, Pessoa, Iordache-portari, Rodrigues 5, Manea 4, Gullden 4, Jorgensen 4, Brădeanu 4, Fisker 2, Bazaliu 2, Martin 1, Vărzaru 1, Curea, Nan, Torstenson, Vetkova;
VARDAR SCOPJE:  Leynaud, Suslina,Ikhneva – portari, Lekić 6, Dembele 4, Radicević 2, , Lazović 2, Damjanović 1, Sokać 1 (1), Klikovać, Althaus 1, Cović 1, Khmyrova 1, Penezić 1, Chernoivanenko, Ristovska

În finala de maine, care va incepe la ora 18:45, CSM Bucuresti va întâlni pe Eto Gyor, castigatoarea primei semifinale, in fata campioanei de anul trecut, Buducnost Podgorica.  Echipa Cristinei Neagu a pierdut partida la un singur gol diferenta, scor 21-20, dupa o partida foarte disputata.

CSM Bucuresti reuseste sa se califice in finala Ligii Campionilor la handbal feminin, chiar de la prima participare in cea mai importanta  competiție inter-cluburi si pastreaza mari sanse la castigarea trofeului.