Home » Fotbal, International » Derby nedecis in Premier League: Chelsea-Manchester City 1-1

Derby nedecis in Premier League: Chelsea-Manchester City 1-1

chelsea manchester city In derby-ul etapi cu numarul 23 din Premier League, Chelsea si Manchester City au incheiat nedecis, scor 1-1, ambele goluri fiind marcate in prima repriza.

Manchester City avea nevoie de un rezultat bun pe Stamford Bridge, pentru a ramane in lupta pentru titlu in campionatul Angliei.

Cele doua echipe s-au tatonat in prima repriza, Aguero avand doua oportunitati de gol, un sut din unghi respins de Courtois  (min.4) si un sut pe langa poarta (min.32).

Chelsea avea sa deschida scorul, in minutul 41, dupa o pasa inspirata a lui Ivanovic in extrema catre Eden Hazard, belgianul centrand inspirat in careu, de unde Remy finalizeaza precis. se parea ca formatia gazda va pleca la cabine in avantaj, dar oaspetii mai au un atac, Sergio Aguero trimite un sut “torpila” iar pe traictoria mingii intervine decisiv David Silva, devierea spaniolului aducand egalarea.

Repriza secunda a fost anosta, cu dominarea “oarba” a oaspetilor, care au tinut mai mult mingea, dar fara rezultat pe tabela.

Cu aceasta remiza, Chelsea acumuleaza 53 de puncte, pastrandu-si distanta de 5 puncte in fata lui Manchester City.