Home » Handbal, National » Divizia A, handbal feminin: HCF Piatra Neamt – Sc. 181 SSP Bucuresti 29-34 (16-16)

hcf-piatra-neamt-sc-181-bucuresti-handbal-feminin In cea de-a treia etapa a Diviziei A de handbal feminin, seria A, HCF Piatra Neamt a pierdut, pe teren propriu, in fata formatiei Scoala 181 Bucuresti.

HCF Piatra Neamt avea o victorie si o infrangere inaintea acestei etape, in timp ce echipa bucuresteana a jucat doar un singur meci, pierdut pe teren propriu, cu formatia Universitatea Neptun Constanta, 26-29.

In partida desfasurata joi dupa-amiaza, a fost o reintalnire a antrenorului Ioan Holban, in prezent la echipa bucuresteana, cu 5 foste junioare de la LPS Roman, care evolueaza la clubul din Piatra Neamt.

Desi a fost o partida cu multe greseli individuale, s-a jucat in viteza, cele doua echipe marcand cate 16 goluri in primele 30 de minute de joc. La mijlocul reprizei secunde, antrenorul Ioan Holban a mutat strategic, coordonatoarea de joc de la echipa gazda, Rebeca Rosca, fiind luata om la om. Echipa din Piatra Neamt nu a reusit sa se redreseze pana la finalul intalnirii, iar Sc. 181 Bucuresti obtine prima victorie in acest sezon.

Echipa gazda a suferit, in special, in defensiva, Sc. 181 Bucuresti marcand din toate pozitiile. De asemenea, antrenorul Dan Valentin a folosit toti portarii pe care i-a avut la dispozitie, cel de-al treilea portar folosit, Elizabeth Pastor, evoluand cel mai mult, din minutul 20 si pana la finalul partidei. In ofensiva, s-a vazut lipsa interului Anca Oancea, jucatoare ce nu a evoluat in aceasta partida din cauza unei accidentari.

Diana Alexandra Badea a fost golghetera acestei intalniri, cu 11 goluri, fiind urmata de Ana-Maria Rosu, cu 10 reusite. Urmeaza o pauza competitionala si in Divizia A, urmatoarea etapa fiind programata pe 12 octombrie.

HCF Piatra Neamt – Sc. 181 SSP Bucuresti   29-34 (16-16)

HCF Piatra Neamt: Elizabeth Pastor, Madalina Bejan, Manolache Ioana – Anca Caramalau (3 goluri), Andreea Creanga, Andreea Molnar (8), Flavia Dorneanu (5), Anca Marian, Veres Claudia (1), Simona Miron, Rebeca Rosca (3),  Oana Rotaru (3), Raluca Balint (6). Antrenor: Dan Valentin.

Sc. 181 SSp Bucuresti: Catalina Ivascu, Elena Iurascu – Ana-Maria Rosu (10), Madalina Virvoreanu (2), Diana Amariutei, Alina Reinhartdt, Diana Badea (11), Nicoleta Moroianu, Sandra Pena Iuliana Tache (8), Ioana Banciu (3), Denisa Daud, Parvan Lavinia. Antrenor: Ioan Holban.