Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Divizia A, handbal feminin: Stiinta Bacau-CSU Danubius Galati 21-33 (12-14). Debut cu stangul

stiinta bacau danubius galati handbal feminin La debutul in sezonul competional 2015-2016, Stiinta Bacau a pierdut pe teren propriu, la 12 goluri diferenta, in fata formatiei Danubius Galati.

Sambata dupa-amiaza, la Sala Sporturilor Bacau, echipa din localitate a intalnit formatia Danubius Galati, in prima etapa a diviziei A de handbal feminin.

Galatencele au inceput mai bine prima repriza, conducand cu 8-2 dupa 12 minute de joc. Oaspetele si-au pastrat avantajul de 6 goluri si in minutul 22, cand scorul era 6-12, dar bacauancele reduc din diferenta si termin primul act la doar doua lungimi distanta, 12-14.

Repriza secunda a avut acelasi scenariu, cu echipa oaspete in avantaj, iar bacauancele incercand sa recupereze din diferenta. Finalul a fost unul dezastruos pentru echipa gazda, care nu a mai marcat in ultimele 9 minute de joc, primind in schimb 8 goluri. Mult mai ordonate in aparare, cu un joc superior la nivel de faza a doua si atac pozitional, oaspetele se impun meritat cu scorul de 33-21, iar formatia bacauana debuteaza in campionat cu o infrangere usturatoare.

Desi s-au marcat 54 de goluri, jocul a avut si momente modeste cu multe greseli de ambele tabere. Alina Buca a fost principala marcatoare de la echipa gazda, cu 9 goluri marcate, in timp ce de la formatia oaspete s-au evidentiat in ofensiva Cosmina Cozma si Iulia Artean, ambele cu 8 reusite.

De mentionat ca pivotul Iulia Faig nu a evoluat pentru echipa gazda din cauza unei accidentari, in timp ce fosta jucatoare a Stiintei, Paula Ababei, a revenit dupa o lunga accidentare, marcand un gol pentru Danubius Galati. In etapa a-II-a, Stiinta Bacau va juca in deplasare la formatia Spartac Bucuresti, echipa ce a pierdut categoric partida din prima etapa cu Stiinta Bucuresti 18-30 (7-14).

Stiinta Bacau: Diana Ivanov, Ana Maria Miholca, Diana Uricaru – Crina Croitoru (3 goluri), Monica Istoc, Florina Ivancuta, Ana-Maria Ciurariu (5), Laura Versescu, Iulia Faig, Dianca Rau (3), Alina Buca (9), Oana Zaharescu,  Diana Manole, Cornelia Tocu, Georgiana Caseriu (1). Antrenor: Constantin Hornea.

Danubius Galati: Daniela Goldic, Laura Bujoiu, Cătălina Orbeanu – Cristina Marcu (2 goluri), Cosmina Cozma (8), Cristina Mircescu (2), Ramona Urse, Ana Maria Radovici, Ioana Pocris (4), Paula Ababei (1), Andreea Taivan (3), Iulia Artean (8), Lavinia Poterasi (1), Madalina Conache (4), Marie Jane Kanda. Antrenor principal: Valeriu Costea.