Home » Handbal, International » Fara nicio sansa: Metz Handball-HCM Baia Mare 34-24 (13-10)

Fara nicio sansa: Metz Handball-HCM Baia Mare 34-24 (13-10)

HCM-Baia-Mare-handbal-feminin Baimarencele au pierdut la 10 goluri in partida din Liga Campionilor cu Metz Handball, campioana Romaniei fiind condusa in permanenta de frantuzoaice.

In cel de-al doilea joc din Champions League la handbal feminin, campioana Romaniei a intalnit campioana Frantei, Metz Handball.

Gazdele au inceput cu incredere jocul, conducand cu 3-0 in minutul 5.  Baimarencele nu au prins cea mai buna zi in ofensiva, ratand multe oportunitati de a marca. Totusi, in minutul 27, oaspetele reusesc sa se apropie la doar un gol diferenta, 10-9, dar finalul de repriza apartine gazdelor, care aveau 3 goluri avantaj dupa primele 30 de minute de joc.

Baimarencele incep fara gol marcat in primele 5 minute si din repriza secunda, iar gazdele se distanteaza la 17-10. Cu putine solutii in atacul pozitional si cu mari probleme in defensiva, baimarencele pierd de tot contactul cu echipa franceza, gazdele obtinand primele puncte in aceasta competitie, cu o victorie la 10 goluri diferenta.

O victorie fara drept de apel pentru frantuzoaice, care au fost superioare atat in faza ofensiva, cat si in poarta, unde Laura Glauser s-a evidentiat in dese randuri.

Dupa doua etape, baimarencele raman cu 3 puncte, urmatoarea partida in Champions League avand loc vineri, 31 octombrie, in sala “Lascar Pana”, cu lidera grupei, Larvik.

HCM Baia Mare: Barbara Arenhart, Paula Ungureanu – Eliza Buceschi (5 goluri), Ekaterina Davydenko (5), Valentina Ardean Elisei (3), Alexandra Do Nascimento (3),  Timea Tatar (3), Camilla Herrem (2), Elena Gjeorgjievska (1), Anastasiya Lobach (1), Ada Nechita (1).