Home » Fotbal, International » Finala Copa America: Chile-Argentina 4-1 dupa executarea loviturilor de departajare. Chilienii cuceresc trofeul pentru prima data in istorie

chile castigatoarea Copei America Chile si Argentina s-au intalnit, sambata seara, in finala Copei America la fotbal masculin, partida avand nevoie de lovituri de departajare.

Dupa cele 90 de minute de joc, niciuna dintre cele formatii nu a punctat pe tabela, urmand astfel doua reprize de prelungiri. In ultimul minut al primei reprize de prelungiri, Alexis Sanchez a avut cea mai buna oportunitate de gol, dar a sutat peste poarta la actiune 1 la 1 cu portarul Romero. Nici in prelungiri nu s-a marcat, castigatoarea fiind decisa astfel la loviturile de departajare.

Fernandez, Messi si Vidal au marcat, urmand apoi o prima ratare. Sutul lui Gonzalo Higuain a trecut peste poarta si dupa doua serii echipa gazda conducea cu 2-1. Aranguiz marcheaza pentru 3-1, iar Banega suteaza slab pentru Argentina, portarul gazdelor aparand lovitura de la 11 metri.

Alexis Sanchez a avut lovitura decisiva, jucatorul lui Arsenal executand cu sange rece, la firul ierbii, Chile devenind astfel noua castigatoare a Copei America. De mentionat ca nationala Chilei este la primul trofeu castigat in aceasta competitie, reusita fiind bifata din postura de tara organizatoare.

In finala mica, Peru a invins Paraguay cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Carillo (min.48) si Guerrero (min.89) .

Sursa foto: ca2015.com