Home » Alte sporturi, Baschet, International » Finala NBA, jocul 1: San Antonio Spurs- Miami Heat 110-95

Finala NBA, jocul 1: San Antonio Spurs- Miami Heat 110-95

san antonio spurs miami heat San Antonio Spurs a reusit sa se impuna, pe teren propriu, in prima partida a finalei din acest sezon de NBA, performerul serii pentru gazde fiind Tim Duncan, cu 21 de puncte si 10 recuperari.

Trupa lui Gregg Popovich a condus la pauza cu 5 puncte avantaj, 54-49, insa Miami a avut un sfert 3 mai bun trecand la conducere cu 4 puncte, dupa 36 de minute de joc. Le Bron James, care a avut in acest meci 25 de puncte, 6 recuperari si 3 pase decisive, a acuzat crampe musculare fiind nevoit sa treaca pe banca, cu 4 minute ramase din timpul regulamentar de joc. Fara LeBron in defensiva, gazdele au s-au distantat pe tabela, reusind victoria in primul meci al finalei, cu scorul de 110-95.

De mentionat ca la formatia din San Antonio, s-a vazut acelasi stil de joc versatil, toti cei 9 jucatori folositi de Gregg Popovich punctand pe tabela de marcaj.

Jocul 2 al finalei va avea loc duminica seara, luni dimineata in Romania,  tot la San Antonio Spurs.