Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Am pierdut meciul de deschidere din cauza unui super gol reusit in minutul 89. Franta-Romania 2-1 (0-0)

Romania CE 2016 Romania a facut un meci bun pe Stade de France, dar echipa organizatoare a turneului final s-a impus la limita, cu 2-1, golului victoriei fiind reusit in minutul 89 de Dimitri Payet, o executie superba din afara careului.

Franta pornea ca mare favorita, nu numai la a castiga meciul de deschidere dar si la adjudecarea trofeului, in timp ce Romania revenea la un turneu final, ultima aparitie avand loc in anul 2008, la Campionatul European desfasurat de Elvetia si Austria.

Jucatorii lui Anghel Iordanescu au inceput in forta partida contra Frantei, dominand categoric in primele minute de joc. A fost si o ocazie uriasa de gol, dar Bogdan Stancu nu a reusit sa-l invinga pe Hugo Lloris din 2 metri, portarul francez avand un reflex miraculos. Replica gazdelor a venit in minutul  14, cand Antoine Griezmann a trimis pe poarta din 3 metri, Ciprian Tatarusanu fiind salvat de bara laterala. Francezii au dominat teritorial, insa nu au reusit sa marcheze, primele 45 de minute de joc terminandu-se la egalitate, 0-0. De mentionat ca echipa gazda nu a reusit sa trimita nici macar un sut pe spatiul portii in prima repriza.

Tricolorii au inceput bine si repriza secunda, Bogdan Stancu avand din nou o ocazie mare de gol in minutul 48. Atacantul a preluat pe piept si a trimis din cadere, dar sutul sau a trecut pe langa poarta lui Lloris. Tatarusanu s-a remarcat in minutul 56, cand a respins sutul puternic trimis de Paul Pogba. Totusi, in acelasi minut, portarul nationalei a primit un gol ce ne-a reamintit de gafele lui Prunea (Campionatul European din 1994 contra Suediei) si Bogdan Stelea (Campionatul European din 1998 din Anglia). Tatarusanu a iesit pe centrare, dar a scapat mingea din maini, fiind jenat serios de Giroud, iar atacantul francez profita de cadou si trimite cu capul in poarta.

Tricolorii au iesit la joc, iar rasplata a venit in minutul 64, Nicolae Stanciu fiind faultat in careu de Patrik Evra, arbitrul Kassai fiind nevoit sa acorde lovitura de la 11 metri la semnalizarea arbitrului asistent. Cel care si-a asumat responsabilitatea a fost Bogdan Stancu, atacantul dand dovada de stapanire de sine, finalizand cu sange rece in poarta Frantei.

Romania nu a mai fortat in ofensiva, iar Franta si-a mai creat cateva oportunitati de gol. Se parea ca partida se va termina la egalitate, dar Dimitri Payet reuseste o executie uluitoare, trimitand in vinclul portii din afara careului, Tatarusanu fiind simplu spectator.

Tricolorii au trecut rapid in ofensiva , dar nu au mai avut timp sa marcheze golul egalizator, partida incheindu-se cu victoria la limita a gazdelor, 2-1.

De mentionat jocul bun facut de baietii nostri, care i-au intrebuintat seriosi pe francezi, acestia fiind salvati de executia de poveste a lui Payet. Un rezultat care lasa un gust amar, dar efortul depus de tricolori ne da sperante pentru urmatoarele doua meciuri care mai sunt de disputat in aceasta grupa.

Franta – Romania   2-1 (0-0)

Giroud ’57, Payet ’59 – Stancu (penalty) ’65

Franta: Lloris, Sagna, Koscielny, Rami, Evra, Kanté, Matuidi, Pogba (Martial ’77), Griezmann (Coman ’66), Payet (Sissoko ’90+2), Giroud.

Romania: Tatarusanu, Sapunaru, Grigore, Chiriches, Rat, Hoban, Pintilii, Stanciu (Chipciu ’72), Popa (Torje ’82), Stancu, Andone (Alibesc ’61).

Posesie: 59% – 41%

Suturi spre poarta: 14-10

Suturi pe poarta: 5-2