Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Belgia-Irlanda 3-0. Belgienii s-au dezlantuit in repriza secunda

belgia-irlanda 3-0 Belgia nu a inscris in prima repriza, dar s-a revansat dupa pauza, marcand de 3 ori.

Belgia a pierdut primul joc de la acest Campionat European si avea doar varianta victoriei in partida de pe Stade de Bordeaux cu Irlanda, din cadrul etapei a doua a grupei E.

Trupa lui Marc Wilmots a dominat teritorial in prima repriza, dar nu a gasit drumul spre gol.

Repriza secunda a fost mult mai animata, belgienii fiind de neoprit. Imediat de la reluare, irlandezii au prins putin curaj in ofensiva, dar au fost taxati pe contratac. Kevin De Bruyne a reusit o incursiune pe partea dreapta, a pasat la firul ierbii lui Romelu Lukaku si atacantul nu a iertat, marcand cu un sut la coltul lung de la marginea careului.

“Dracii rosii” s-au distantat la 2-0 in minutul 61, Axel Witsel marcand spectaculos cu o lovitura de cap, din centrarea lui Thomas Meunier. Irlandezii au incercat sa joace ofensiv, dar fara o viziune clara, iar belgienii ii taxeaza din nou pe contraatac. Eden Hazard a facut un sprint cu mingea la picior pe partea dreapta si i-a pasat lui Lukaku, atacantul marcand din 10 metri cu un sut la coltul scurt.

Acesta a fost si scorul final, o victorie meritata a belgienilor in fata unui adversar practic inexistent. Cu aceasta victorie, Belgia acumuleaza 3 puncte si va intalni in ultima etapa Italia, liderul grupei cu maximum de puncte dupa doua jocuri.