Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Cunoastem prima semi-finalista! Polonia-Portugalia 1-1, 3-5 dupa loviturile de departajare

portugalia polonia sferturi euro 2016 Pe Stade Velodrome din Marseille, Portugalia s-a calificat in semifinalele competitiei, dupa ce a trecut de Polonia cu 5-3 la loviturile de departajare.

Joi seara s-a disputat primul sfert de finala de la Campionatul European, Franta 2016.

Polonezii au inceput in forta jocul si reusesc sa deschida scorul in minutul 2. Cedric Soares rateaza o interceptie usoara, Kamil Grosicki ramane liber pe partea stanga si centrarea sa pe jos este finalizata de Robert Lewandowski, cu un sut din prima la coltul scurt. A fost prima reusita a lui Lewandowski la acest turneu final

Portughezii nu s-au avantat in atac, au contruit cu rabdare si golul egalizator a venit in minutul 33. Tanarul de doar 18 ani, Renato Sanchez a marcat cu un sut in forta de la marginea careului, la coltul scurt, beneficiind si de devierea lui Grzegorz Krychowiak.

Desi au mai fost actiuni periculoase la cele doua porti, dupa 120 de minute scorul a ramas egal, 1-1. De mentionat ca cele doua formatii au jucat cate doua reprize de prelungiri si in faza optimilor de finala, Polonia trecand la loviturile de departajare de Elvetia, in timp ce Portugalia a invins la limita Croatia, datorita golului marcat de Ricardo Quaresma in minutul 117.

In sferturi, portughezii au executat primii prin Cristiano Ronaldo, jucatorul lui Real Madrid ratand o lovitura de pedeapsa in jocul din grupe cu Austria. De aceasta data Ronaldo nu a mai gresit si a deschis scorul la loviturile de departajare. Lewandowski, Renato Sanches, Arkadiusz Milik, Joao Moutinho, Kamil Glik si Nani au marcat, portughezii conducand cu 4-3, dar polonezii puteau egala prin Jakub Blaszczykowski, cel care marcase deja doua goluri la acest turneu final. Polonezul a executat in stanga portarului, dar Rui Patricio anticipeaza si respinge salvator. Ricardo Quaresma a marcat si cea de-a cincea lovitura de pedeapsa pentru portughezi si trupa lui Cristiano Ronaldo ajunge in semifinalele competitiei.

De mentionat ca Portugalia a ajuns in penultimul act al competitiei, desi nu a obtinut nicio victorie in timpul regulamentar de joc in 5 partide disputate. In semifinale, Portugalia va intalni castigatoarea din intalnirea Belgia-Tara Galilor.