Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Grande Italia!!! Italia-Spania 2-0 (1-0)

Fotbal, Euro 2016: Grande Italia!!! Italia-Spania 2-0 (1-0)

italia spania 2-0 Italia a eliminat campioana europeana en-titre, echipa lui Conte obtinand o victorie pe deplin meritata in optimi.

Spania si Italia s-au intalnit in optimile de finala ale Campionatului European de fotbal, Franta 2016. Cele doua echipe au jucat finala in 2012, Spania castigand fara drept de apel cu 4-0.

Pe Stade de France a fost cu totul alt deznodamant, italienii dominand copios aceasta partida.  “Squadra Azurra” a fost superioara din punct de vedere tactic, ibericii nereusind sa-si faca jocul cunoscut de pase. Pelle are o buna oportunitate in minutul 8, cand a trimis puternic cu capul, dar David de Gea se intinde si respinge mingea in corner. Italienii au controlat jocul, reusind si singurul gol al primei reprize in minutul 33. Eder a trimis puternic din lovitura libera, de Gea respinge in fata si Chellini pe recuperare trimite decisiv din interiorul careului mic. Spaniolii au primit doar un gol in prima repriza, de Gea fiind nevoit sa intervina in mai multe randuri.

Replica Spaniei a venit dupa minutul 75, cand suturile lui Iniesta si Pique au fost respinse de Buffon. Pique a avut ocazia meciului in minutul 90, dar sutul sau din 7 metri este respins si de aceasta data de portarul Buffon. Italienii nu au tras de timp pe final de meci, fiind rasplatiti cu un gol marcat in primul minut de prelungiri. Matteo Darmian a centrat de pe partea dreapta iar Pelle a trimis in plasa din 6 metri.

Italia s-a impus cu 2-0, un rezultat pe deplin meritat, trupa lui Conte practicand un fotbal de calitate. Sambata, in sferturile de finala, Italia va avea un alt adversar dificil, campioana mondiala en-titre, Germania.

Etichete:, , , ,