Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Ibericii au facut scor! Spania-Turcia 3-0

Fotbal, Euro 2016: Ibericii au facut scor! Spania-Turcia 3-0

spania turcia 3-0 Ibericii au obtinut cea mai categorica victorie de pana acum la acest turneu final, castigand in fata Turciei cu 3-0.

Spania avea 3 puncte dupa victoria din prima etapa, in timp ce Turcia a pierdut cu Croatia, avand nevoie macar de un punct in acest meci pentru a mai spera la calificarea in optimi. Partida s-a jucat la Stade de Nice, fiind arbitrata de sarbul Milorad Mazic.

Jocul ofensiv al spaniolilor a dat roade, golul venind in minutul 34.  Nolito a centrat de pe partea stanga si Alvaro Morata a trimis precis cu capul la coltul lung. Trei minute mai tarziu a venit si golul 2, de aceasta data Nolito fiind la finalizare. Cesc Fabregas a incercat un lob, Mehmet Topal a vrut sa indeparteze pericolul dar reluarea cu capul a fost defectuoasa, Nolito ajungand la minge si marcand din cadere.

Turcii nu si-au revenit nici in repriza secunda, ibericii marcand si golul 3. Iniesta a fost “creierul” actiunii, jucatorul Barcelonei trimitandu-i lui Jordi Alba, care a patruns in careu si i-a pasat altruist lui Morata, atacantu-l punctand cu un sut din interiorul careului mic.

Spania si-a zapacit adversarul cu pasele interminabile, obtinand o victorie categorica atat ca scor cat si ca joc. Dupa acest rezultat, Spania si-a asigurat calificarea in optimi, in timp ce Turcia are nevoie de o victorie la scor in partida cu Cehia, dar si de jocul rezultatelor din celelalte grupe, pentru a se califica in optimi de pe locul 3.