Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Nemtii au scapat de blestem, italienii nu! Germania-Italia 1-1, 6-5 dupa loviturile de departajare

neuer germania italia 6-5 Pe “Stade de Bordeaux”, Germania s-a impus dramatic in fata Italiei, la loviturile de departajare, dupa 9 executii de fiecare echipa. Nemtii bifeaza si o premiera, trecand pentru prima data de Italia la un turneu final de Campionat European sau Mondial.

Germania-Iatlia a fost considerat cel mai echilibrat joc din sferturile de finala ale Campionatului European, cele doua echipe avand si cele mai bune aparari. Italia a incasat doar un gol in 4 meciuri, in timp ce Neuer a inchis poarta campioanei mondiale en-titre.

Prima repriza a avut putine faze de poarta, cele doua echipe inchizand bine spatiile in defensiva.

In minutul 16 are loc prima schimbare a meciului, Bastian Schweinsteiger intrand pe teren in locul capitanului Sami Kedira, acesta fiind accidentat. Bastian avea sa marcheze cu capul in minutul 27, dar golul sau este anulat corect, neamtul faultand in atac.

Repriza secunda a fost mai animata, fiecare echipa marcand cate un gol fiecare.  In minutul 65, nemtii deschid scorul, dupa o faza rapida de atac. Neuer a degajat lung, Mario Gomez sprinteaza pe partea stanga si paseaza apoi la Jonas Hector, iar centrarea acestuia deviata de Bonucci ajunge la Mesut Ozil, jucatorul lui Arsenal marcand cu un sut din 7 metri la coltul scurt.

Doua minute mai tarziu, Mario Gomez este aproape de 2-0, insa Buffon are un reflex de zile mari la reluarea neamtului cu calcaiul din 5 metri. Campioana mondiala are o singura greseala in defensiva, in minutul 77, arbitrul Viktor Kassai fiind obligat sa acorde lovitura de la 11 metri la reactia stupida a lui Boateng. Fundasul Germaniei a gresit sportul, aparandu-se cu mainile in sus, ca la o aruncare de la 9 metri din handbal Executantul a fost Bonnucci, fundasul italian marcand cu un sut puternic in poarta lui Neuer.

Nu s-a mai inscris pana in minutul 90, dar nici in cele doua reprize de prelungiri, jocul fiind decis la loviturile de departajare. Dupa 5 executii de fiecare echipa, scorul era doar 2-2, cele doua formatii fiind nevoite sa execute cate 9 lovituri de la 11 metri  fiecare. La a 9-a executie, Matteo Darmian a trimis slab, pe jos, iar Neuer a aparat. Pentru nemti a executat Jonas Hector, pe jos, Buffon atinge mingea cu mana, dar nu poate evita golul. Asadar dupa 9 serii fiecare, Germania se impune cu 6-5 la loviturile de departajare si trece pentru prima data de Italia la un turneu final de Campionat Mondial sau European. De cealalta parte, blestemul italienilor continua, “squdra azzura” pierzand de multe ori la loviturile de departajare.

Germania-Italia 1-1 (0-0), 6-5 dupa loviturile de departajare

Germania: Neuer – Hector, Howedes, Hummels, Kimmich, Khedira (Schweinsteiger ’16), Ozil, Müller, Boateng, Kroos, Gomez (Draxler ’72).

Italia: Buffon – Barzagli, Bonucci, Chiellini (Zaza ’120+1), Florenzi (Darmian ’86), Sturaro, Parolo, Giaccherini, De Sciglio, Pelle, Eder (Insigne ’108).

La loviturile de departajare, Italia a executat prima:

Insigne marcheaza – sut in stanga portarului, Neuer s-a dus in  dreapta, 1-0;

Kroos marcheaza – sut la semi–inaltime, Buffon ghiceste coltul dar nu reuseste sa respinga, 1-1;

Zaza rateaza – sut aiurea peste poarta;

Muller rateaza – sut slab pe jos, respinge Buffon;

Barzagli marcheaza – sut in forta pe centru, 2-1;

Ozil rateaza – elan scurt, mingea loveste bara laterala;

Pelle rateaza – sut aiurea pe langa poarta;

Draxler marcheaza – sut in forta in stanga portarului, Buffon a ales celalalt colt, 2-2;

Bonucci rateaza – sut in forta in dreapta portarului, Neuer se intinde si respinge;

Schweinsteiger rateaza – sut aiurea peste poarta;

Giaccherini marcheaza – sut in forta pe centru, 3-2;

Hummels marcheaza – sut la semi-inaltime, Buffon a ghicit coltul dar nu reuseste sa respinga, 3-3;

Parolo macrheaza – sut in forta pe centru, 4-3;

Kimmich marcheaza – sut puternic pe jos in dpreata portarului, Buffon ghiceste coltul dar nu reuseste sa respinga 4-4;

De Sciglio marcheaza – sut puternic, bara transversala si apoi gol, 5-4;

Boateng marcheaza – sutplasat in dreapta portarului, Buffon ghiceste coltul dar nu reuseste sa respinga, 5-5;

Darmian rateaza – sut slab pe jos, Neuer retine cu usurinta;

Hector marcheaza golul calificarii pentru Germania- sut in forta la firul ierbii, Buffon atinge mingea dar nu reuseste sa respinga, 5-6;