Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Nemtii se impun categoric in optimi! Germania – Slovacia 3-0 (2-0)

germania-slovacia 3-0 Germania a obtinut cea mai categorica victorie din optimi, invingand Slovacia cu 3-0.

Pe Stade Pierre Mauroy din Lille, campioana mondiala en-titre a intalnit Slovacia, in optimile de finala ale Campionatului European, Franta 2016. Nemtii au tratat serios jocul, deschizand scorul in minutul 8. Toni Kross a executat o lovitura de colt de pe partea stanga, iar Jerome Boateng marcheaza cu un sut din prima, la coltul scurt. De mentionat ca este primul gol pentru Boateng la echipa nationala a Germaniei, bifand deja 63 de jocuri.

Nemtii au continuat sa joace ofensiv si primesc o lovitura de pedeapsa, in minutul 12, la faultul lui Martin Skrtel asupra lui Mario Gomez. Mesut Ozil a executat slab, la semi-inaltime, iar portarul Matus Kozacik a respins cu doua maini.

Slovacii au sansa egalarii in minutul 41, la reluarea lui Juraj Kucka, dar Neuer respinge in corner de sub bara transversala. Campioana mondiala urca in atac si marcheaza golul de 2-0 in minutul 43, dupa o incursiune a lui  Julian Daxler, Mario Gomez indeplinind o simpla formalitate din interiorul careului mic.

Nemtii nu au mai fortat in repriza secunda, dar au marcat si golul 3, in minutul 63, dupa o faza fixa. Toni Kross executa o lovitura de la colt, Matt Hummels prelungeste cu capul  si Julian Draxle finalizeaza din vole la coltul scurt (foto).

Germania se impune cu 3-0, obtinand cea mai categorica victorie din optimi, avand si un joc de calitate. Adversara nemtilor in sferturile de finala va fi castigatoarea din intalnirea Spania-Italia.