Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Portugalia-Austria 0-0. Ronaldo loveste bara de la punctul cu var

portugalia austria 0-0 Pe Parc des Princes Portugalia si Austria au terminat la egalitate, portughezii avand si doua mari ocazii de gol, in ambele dati mingea lovind stalpul portii lui Almer.

Portughezii veneau dupa un egal surprinzator cu Islanda in prima etapa, in timp ce Austria a pierdut meciul cu Ungaria, cu 0-2.

Cum era de asteptat, Portugalia a dominat teritorial, avand si cele mai multe ocazii de gol. Nani a avut o prima oportunitate, in minutul 12, cand a patruns in careu si a trimis la coltul lung, dar Robert Almer respinge providential cu piciorul. In acelasi minut, Almer s-a mai intrebuintat o data, respingand sutul de la distanta a lui Vieirinha.

In minutul 22 a aparut si Ronaldo la finalizare, sutul sau trecand putin pe langa poarta. Nani este din nou aproape de gol, in minutul 29, mingea trimisa cu capul lovind stalpul portii lui Almer.

Austriecii incep in forta repriza secunda, avand o mare ocazie de gol in minutul 46. Stefan Ilsanker a trimis puternic pe poarta, dar Rui Patricio se intinde si respinge in corner. Portugalia urca din nou in atac si Cristiano Ronaldo are o noua sanse de gol cu o lovitura puternica de cap, dar Almer e in forma mare si respinge si de aceasta data.

Acelasi Cristiano Ronaldo este faultat in careu, in minutul 77, tot el asumandu-si responsabilitatea de la punctul cu var. Ronaldo il fenteaza pe portar, dar Austria scapa si de aceasta data fara gol, mingea lovind stalpul portii. Chiar daca Ronaldo a marcat in cele din urma, in minutul 85, golul sau a fost anulat justificat pe motiv de ofsaid si partida se incheie cu o remiza “alba”.

De mentionat ca la aceasta partida am avut si un roman implicat, Alexandru Tudor fiind arbitru de rezerva.

Surprinzator Portugalia este doar pe locul 3 in grupa, dupa doua etape, si va intalni liderul in ultimul joc, Ungaria. Austriecii mai au sanse la calificare, daca inving in ultimul meci Islanda.