Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Prima remiza “alba” de la acest turneu final! Germania – Polonia 0-0

germania polonia 0-0 Germania si Polonia au terminat la egalitate in etapa a-II-a a grupei C, cele doua formatii acumuland deja 4 puncte.

Pe Stade de France, in ultimul joc al zilei, Germania si Polonia s-au intalnit in cadrul etapei a doua a grupei C. Atat Germania cat si Polonia au castigat in prima etapa, acest joc fiind considerat derby-ul grupei.

Cele doua echipe au dezamagit total in prima repriza, nereusind nici macar un sut pe spatiul portii. Nemtii au dominat la capitolul posesie, dar nu au avut inspiratie in fata portii.

Imediat dupa pauza au venit si ocaziile clare de gol. Mai intai, Kamil Grosicki reuseste imposibilul, ratand complet lovitura de cap din 3 metri. Dupa 30 de secunde, nemtii au raspuns prin Mario Gotze, dar sutul sau este parat de Fabianski.

In minutul 59, Robert Lewandowski scapa spre poarta lui Neuer, dar Boateng apare de nicaieri si blocheaza sutul trimis de polonez. Ozil raspunde pentru campioana mondiala, 11 minute mai tarziu, sutul sau fiind scos de sub bara de Lukasz Fabianski.

Desi nemtii au dominat teritorial pana la final, meciul s-a terminat cu o remiza “alba” ce avantajeaza ambele formatii, ramanand pe primele doua locuri in clasamentul grupei.