Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Tara Galilor-Belgia 3-1. Galezii au revenit spectaculos de la 0-1

tara galilor belgia 3-1 Pe “Stade Pierre Mauroy” din Lille, Tara Galilor a obtinut o victorie mare in sferturile de finala, desi Belgia a deschis rapid scorul in minutul 13.

Belgienii au inceput bine jocul, avand 3 suturi spre poarta intr-un interval de 6 secunde, dar scorul a ramas 0-0 datorita paradei  portarului Wayne Hennessey si doua interventii la sacrificii ale apararii galeze. Golul a venit pentru belgieni in minutul 13, Radja Nainggolan marcand cu un sut in forta la coltul scurt, din prima, din afara careului.

In minutul 30 s-a stabilit egalitatea, capitanul Ashley Williams marcand cu capul de la aproximativ 7 metri, din centrarea lui Aaron Ramsey.

Galezii trec in avantaj in repriza secunda, in minutul 55, dupa o actiune inspirata a lui Robson Kanu. Gareth Bale a trimis o minge lunga din propria jumatate de teren, Ramsey centreaza in careu iar Robson Kanu are un moment de inspiratie, pacalind cu un calcai 3 jucatori belgieni si marcand apoi cu un sut la coltul lung. Belgienii au atacat poarta lui Hennessey, dar tot galezii au marcat in minutul 85, prin lovitura de cap a lui Sam Vokes din centrarea lui Chris Gunter.

A fost un joc placut ochiului, castigat de echipa mai ambitioasa si care a jucat mai direct pe poarta. O victorie aparent surprinzatoare, dar Tara Galilor isi merita locul in semifinale, adversara din penultimul act fiind Portugalia. Asadar un duel al jucatorilor de la Real Madrid, Bale-Ronaldo, in semifinalele Campionatului European, doua echipe care nu erau cotate printre favorite la inceputul turneului final.