Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Turcia – Croatia 0-1 (0-1). Luka Modric marcheaza cu o executie superba din vole

croatia turcia 1-0 In primul joc al grupei D, Croatia s-a impus la limita in fata Turciei, singurul gol al partidei fiind inscris de Luka Modric, cu un sut vole, cu pamantul, din afara careului.

Duminica dupa-amiaza, pe stadionul Parc des Princes din Paris, Turcia si Croatia au debutat la Euro 2016. Croatia a dominat aceasta intalnire, dar a fost nevoie de o executie de exceptie pentru a-l invinge pe portarul Volkan Babacan. Golul a venit in minutul 41, dupa o respingere disperata a turcilor, Luka Modric suteaza din prima din afara careului, iar mingea a lovit pamantul, incurcandu-l pe Volkan.

Croatii au dominat categoric in repriza secunda, avand numeroase ocazii de gol. Dario Srna a avut o buna oportunitate de a marca, in minutul 52, sutul sau din lovitura libera zguduind bara transversala. Si Ivan Perisic a avut o buna oportunitate, mingea reluata cu capul nimerind, de asemenea, bara transversala. Volkan a mai fost intrebuintat serios in cateva randuri, dar portarul turc a scapat fara gol.

Cu un joc foarte ofensiv, Croatia se impune doar la limita, dar victoria este deosebit de importanta inaintea intalnirilor cu Cehia si Spania.

Turcia – Croatia   0-1 (0-1)
Luka Modric ’41

Turcia: Babacan – Gonul, Topal, Balta, Erkin, Inan, Calhanoglu, Tufan, Ozyakup (Senat ’46), Turan (Yilmazat ’65), Tosun (Mor ’69). Antrenor: Fatih Terim.

Croatia: Subasic, Srna, Corluka, Vida, Strinic, Modric, Badelj, Brozovic, Rakitic (Schildenfeldat ’89), Perisic (Kramaric ’87), Mandzukic (Pjaca ’90+3). Antrenor: Ante Cacic.

Posesia mingii: 51%-49%

Suturi spre poarta: 9-18

Suturi pe poarta: 2-6