Home » Fotbal, International » Fotbal: Liverpool invinge la Manchester City, iar Leicester este lider in Premier League dupa 13 etape. Jamie Vardy egaleaza recordul lui van Nistelrooy

manchester city liverpool 1-4 Sambata, 21 noiembrie, s-au disputat 8 partide din cea de-a XIII-a etapa din Premier League. Liverpool a zdrobit in deplasare pe Manchester City, cu 4-1, in timp ce Leicester a urcat pe primul loc in clasament dupa victoria cu 3-0 in deplasarea de la Newcastle. Jamie Vardy a egalat recordul olandezului Ruud van Nistelrooy, marcand in 10 etape consecutive in Premier League.

Arsenal a pierdut in deplasarea de la West Bromwich Albion, desi “tunarii” au marcat primii, in minutul 28. A fost o lovitura libera executata de Mesut Ozil, centrarea fiind reluata perfect cu capul de Olivier Giroud. Gazdele au egalat tot dupa o faza fixa, Morrison reluand spectaculos in minutul 35. A urmat un autogol nefericit a lui Arteta, in minutul 40, iar gazdele au intrat la cabine cu un avantaj minim, 2-1. Arsenal a avut posibilitatea egalarii in repriza secunda, dar Santi Cazorla nu fructifica o lovitura de la 11 metri, spaniolul alunecand in momentul executarii. Partida se termina cu victoria lui West Borm, desi oaspetii au avut o posesie coplesitoare a mingii, de 73 la suta.

In ultimul meci al zilei, Manchester City a intalnit pe teren propriu formatia Liverpool. A fost un “recital” oferit de oaspeti, Liverpool conducand cu 3-0 dupa doar 32 de minute de joc. Mai intai, dupa o combinatie Coutinho-Frimino, fundasul Mangala trimite nefericit in propria poarta. Coutinho si Firmino au distrus apararea gazdelor in alte doua randuri. Coutinho a marcat primul, in minutul 23, urmat de Firmino in minutul 32. Scorul pauzei a fost de 3-1, Aguero reducand din diferenta in minutul 44, cu un sut puternic din afara careului. Totusi, gazdele au continuat evolutia slaba si in repriza secunda, scorul final fiind de 1-4, dupa reusita lui Skrtel.

De pasul gresit a lui Manchester City a profitat Leicester, care a urcat pe primul loc in clasament dupa victoria cu 3-0 din deplasarea de la Newcastle. Jamie Vardy a deschis scorul pentru oaspeti in minutul 45, atacantul englez marcand in 10 etape la rand in Premier League si egaleaza recordul lui Ruud van Nistelrooy. Olandezul a realizat acest record in 2003, cea de-a zecea reusita fiind realizata tot pe terenul celor de la Newcastle. Asadar, Leicester urca pe primul loc in campionatul englez, cu 28 de puncte, fiind urmata de Manchester United cu 27 de puncte.

Iata rezultatele inregistrate pe 21 noiembrie, in cea de-a 13-a etapa din Premier League:

Watford – Manchester United   1-2 (1-1)

Chelsea – Norwich   1-0 (0-0)

Everton – Aston Villa   4-0 (3-0)

Newcastle – Leicester   0-3 (0-1)

Southampton – Stoke   0-1 (0-1)

Swansea – Bournemouth    2-2 (2-2)

West Borm – Arsenal   2-1 (2-1)

Manchester City – Liverpool   1-4 (1-3)