Home » Fotbal, International » Fotbal, Playoff Europa League: Au facut-o din nou!!! West Ham – Astra Giurgiu 0-1 (0-1)

astra giurgiu europa league Astra Giurgiu s-a calificat in grupele Europa League, dupa ce s-a impus in deplasare cu 1-0, singurul gol al intalnirii fiind marcat de Filipe Teixeira, in minutul 45.

Pentru al doilea an consecutiv, Astra Giurgiu si West Ham s-au intalnit in Europa League, de aceasta data in playoff.

Chiar daca a fost doar 1-1 in meciul tur, Astra a luptat eroic in deplasare, surprinzand inca o data echipa din Premier League.

Gazdele nu au avut decat o ocazie in prima repriza, si aceea din pozitie de offsaid nesanctionata de brigada de arbitri, dar Silviu Lung Jr. a intervenit providential la duelul unu la unu cu Jonathan Calleri.

Singurul gol al intalnirii a fost marcat de campioana Romaniei, in minutul 45. A fost o recuperare prin alunecare a lui Sapunaru, mingea a ajuns la Daniel Niculae, iar atacantul a profitat de spatiul facut de Denis Alibec si i-a pasat lui Filipe Teixeira,  care a marcat cu un sut plasat la coltul lung.

Gazdele au dominat in repriza secunda, avand mai multe oportunitati de gol, insa Silviu Lung jr. a intervenit salvator de fiecare data. Cu jucatori care au intrat la sacrificiu si cu o determinare iesita din comun, Astra se impune aparent surprinzator in fata echipei din Premier League, dar pe deplin meritat.

Cele doua echipe s-au intalnit si sezonul trecut, in turul 3 preliminar, Astra calificandu-se mai departe dupa 2-2 in deplasare si 2-1 pe teren propriu.

Asadar, Astra se impune de doua ori in fata unui adversar mult mai bine cotat, de fiecare data rezultatul fiind o mare surpriza. Pentru fotbalul romanesc este un pas inainte, cu doua echipe calificate in grupele Europa League: Steaua si Astra.