Home » Handbal, International » Franta nu a produs surpriza! Norvegia va intalni Olanda in finala Campionatului European de handbal feminin

norvegia-handbal-feminin Norvegia s-a distantat decisiv pe finalul partidei, fiind singura echipa ce a reusit victorii pe linie la acest Campionat European.

Franta a inceput in forta semifinala, conducand cu 7-4 dupa 15 minute de joc. A urmat o perioada de “seceta” in ofensiva, de 13 minute fara gol marcat de echipa pregatita de Olivier Krumbholz, iar nordicele au profitat si au condus la pauza cu 11-9.

Cele doua echipe au mers cap la cap pana in minutul 54, dar Norvegia a fost de neoprit pe final, castigand partida cu 20-16. Inspiratia, valoarea, dar mai ales nucleul de jucatoare cu experienta au fost esentiale pentru reusita Norvegiei. De asemenea, portarul Silje Solberg a avut o prestatie superba in poarta nordicelor, cu un procentaj de 59 la suta (13 interventii din 22 de aruncari).

Cum si Olanda s-a impus in prima semifinala, duminica se va reedita finala de la Campionatul Mondial desfasurat anul trecut in Danemarca. In finala de atunci, Norvegia s-a impus cu 31-23 (20-9).

Finala Campionatului European va fi  transmisa in direct pe postul TVR2, cu incepere de la ora 19.00.

Franta – Norvegia   16-20 (9-11)

Franta: Lacrabere (6), Houette (3), Gnabouyu (3), Landre (1 gol), Zaadi (1), NZE Minko (1),  Niombla (1) .

Norvegia: Mork (7), Frafjord (4), Arntzen (3), Kristiansen (3),  Kurtovic (2), Oftedal (1).