Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Handbal Divizia A: Stiinta Bacau-Danubius Galati 20-36 (9-18). Echipa nimanui…

Handbal Divizia A: Stiinta Bacau-Danubius Galati 20-36 (9-18). Echipa nimanui…

stiinta bacau - danubius galati handbal feminin Echipa antrenata de Costel Oprea si Constantin Hornea a inregistrat o noua infrangere rusinoasa, la 16 goluri diferenta, in fata unei formatii bataioase, construita la finalul lunii iulie.

Bacauancele au intalnit “acasa”, pe 2 noiembrie, formatia Danubius Galati, o echipa cu rezultate ascendente in ultimele etape.

Gazdele cu doar doua victorii neconvingatoare, au intalnit un adversar bine asezat in teren, singurul moment mai echilibrat avand loc in minutul 16, cand galatencele aveau doar un gol avans, 6-5. Daca in minutul 23, scorul era de 8-11 pentru echipa oaspete, diferenta s-a marit, in ultimele 7 minute ale primei reprize gazdele marcand doar un gol, primind 7.

Diferenta s-a tot marit in repriza secunda, gazdele ratand si sansele de 1 la 1 cu portarul advers, in timp ce galatencele si-au vazut serios de joc.

De mentionat si lipsa de coordonare in tabara bacauana, Costel Oprea fiind mai preocupat sa comenteze deciziile arbitrilor cand diferenta era mai mare de 10 goluri, decat sa se uite la jocul echipei sale.

Danubius Galati se impune cu 36-20, rezultat absolut meritat pentru formatia oaspete, o echipa ambitioasa ce si-a vazut exclusiv de joc, in timp ce echipa Stiinta Bacau parca este a nimanui, fara nicio identitate mentala sau tactica.

Nici macar scuza unei echipe aflata la inceput de drum nu mai merge, tinand cont ca formatia galateana s-a format la sfarsitul lunii iulie, semn ca unii antrenori pot, iar altii se fac de ras…

Stiinta Bacau: Diana Ivanov, Ana Maria Miholca, Elena Uricaru – Crina Croitoru, Monica Istoc, Ana-Maria Ciurariu (5), Laura Versescu, Oana Zaharescu, Iuliana Faig (7), Diana Rau, Alina Buca (2), Anca Manole (2), Alexandra Ciorata, Cornelia Tocu, Adriana Chelaru (4). Antrenor principal: Costel Oprea.Antrenor secund: Constantin Hornea.

CSU Danubius Galati: Daniela Goldic, Laura Bujoiu – Madalina Pascaru, Alina Croitoru, Cristina Marcu (2), Cosmina Cozma (12), Cristina Mircescu (4), Sorina Penciu, Irina Basa, Ioana Pocris (3), Irina Diaconu (3), Elena Dache (1), Andreea Baciu, Lavinia Poterasi (4), Madalina Conache (4), Marie-Jeane Kanda (3). Antrenor: Valeriu Costea.