Home » Handbal, National » Handbal feminin: ASC Corona Brasov – HC Dunarea Braila 28-21. Brasovencele raman invincibile “acasa”

asc corona brasov handbal feminin Corona a invins Dunarea Braila, pe teren propriu, la capatul unui meci in care gazdele si-au aratat superioritatea atat in ofensiva cat si in aparare.

Sambata, 18 octombrie, Corona Brasov si Dunarea Braila s-au intalnit in etapa a-IX-a a Ligii Nationale de handbal feminin, echipele ce au terminat pe 2, respectiv 3, in sezonul trecut de campionat.

Dupa un inceput mai ezitant, 1-1 in minutul 5, brasovencele isi gasesc ritmul in timp ce oaspetele marcheaza doar 4 goluri in primele 15 minute de joc. Brailencele mai reduc din diferenta dar tot gazdele au 4 goluri avantaj dupa primele 30 de minute de joc, 17-13.

Repriza a doua a fost fara istoric, gazdele reusind sa-si mareasca avantajul la 9 goluri in minutul 55, 27-18. Oaspetele reusesc sa mai reduca din diferenta, dar brasovencele se impun meritat, la 7 goluri, in fata formatiei ce a terminat pe locul 3 in campionatul precedent.

De mentionat ca brasovencele au pierdut in sezonul precedent, la un singur gol diferenta, in fata brailencelor, chiar in Sala Sporturilor “D.P. Colibasi”.

In jocul de sambata, Cristina Zamfir a fost principala marcatoare pentru gazde, cu 8 reusite (2 din 7 metri), in timp ce de la oaspete s-a evidentiat Ramona Farcau, cu 11 goluri marcate.

ASC Corona Brasov: Denisa Dedu, Ana Maria Mirca Cristina Zamfir (8), Aurelia Bradeanu (5), Adriana Tacalie (3), Camelia Hotea (3), Laura Chiper (2), Oana Apetrei (2), Daniela Ratiu (1), Nicoleta Tudor (2), Nicoleta Dinca (1), Oana Bondar (1). Antrenor principal: Bogdan Burcea. Antrenor secund: Dumitru Berbece.

HC Dunarea Braila: Gabriela Dobre – Ramona Farcau (11), Ada Moldovan (4), Adina Brot (3), Alina Horjea (2), Yuliya Ganichkina (1). Antrenor principal: Alexandrina Soare. Antrenor secund: Viorel Alexandru.

Evolutia scorului

Min.5: 1-1, min.10: 5-2, min. 15: 9-4, min. 20: 13-7, min.25: 14-11, min. 30: 17-13, min. 35: 18-13, min.40: 21-14, min. 45: 22-14, min. 50: 24-17, min. 55: 27-18, min. 60: 28-21.

Etichete:, , , , ,