Home » Handbal, International » Handbal feminin, C.M. 2015: Avem medaliile de bronz! Romania-Polonia 31-22 (15-8)

Romania handbal feminin CM 2015 Tricolorele au obtinut medaliile de bronz dupa s-au impus de o maniera categorica in fata Poloniei, in finala mica a Campionatului Mondial de handbal feminin, Cristina Neagu fiind din nou cea mai buna marcatoare cu 10 goluri marcate.

Dupa o semifinala pierduta dramatic, Romania a intalnit duminica dupa-amiaza Polonia in lupta pentru bronzul Mondial.

Polonezele nu au reusit sa tina ritmul in finala mica, fiind o singura data la egalitate cu Romania, 1-1 in minutul 2, marcand doar un gol in primele 9 minute. Tricolorele s-a mobilizat inca o data exemplar, ca in toate partidele din fazele eliminatorii, dominandu-si adversarul la toate capitolele. Paula Ungureanu a fost magistrala in poarta, iar Cristina Neagu a fost de neoprit in ofensiva, marcand 7 goluri in primele 30 de minute de joc.

Desi au condus cu 15-8 la pauza, tricolorele au fost de neoprit si in repriza secunda, chiar daca in teren au intrat si jucatoarele care au evoluat mai putin la acest Campionat Mondial. Cea mai mare diferenta de scor a fost de 12 goluri, in 3 randuri, dar polonezele au ma redus din diferenta, scorul final fiind de 31-22.

Asadar fetele noastre obtin medaliile de bronz la Campioantul Mondial, precedenta performanta fiind medaliile de argint adjudecate la Campionatul Mondial din anul 2005.

Dupa un parcurs greoi in faza grupelor, cu 3 infrangeri in 5 partide, fetele noastre s-au mobilizat extraordinar din punct de vedere mental, evoluand mai bine in fazele eliminatorii, eliminand campioana mondiala in optimi, tara organizatoare in sferturile de finala si pierzand dupa doua reprize de prelungiri in fata Norvegiei.

Pe langa un parcurs extraordianr al echipei, merita mentionata si performanta Cristinei Neagu, golghetera acestui Campionat Mondial cu 63 de goluri marcate.

Felicitari fetelor si stafului tehnic!!!

Romania: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu – Gabriella Szucs (1 gol), Crina Pintea, Adriana Nechita (2 goluri), Cristina Neagu (10), Aurelia Bradeanu, Gabriela Perianu (1), Luciana Marin (1), Valentina Ardean Elisei (3), Oana Manea (4), Ana Maria Tanasie (1), Melinda Geiger (3), Eliza Buceschi (2), Patricia Vizitiu (3), Laura Chiper. Antrenori: Thomas Ryde si Costica Buceschi.