Home » Handbal, International, National » Handbal feminin, C.M. 2015: Infrangere la scor pentru tricolore! Romania-Spania 18-26 (12-13)

romania handbal feminin Dupa doua meciuri facile, Romania a avut primul test cu adevarat dificil la Campionatul Mondial de handbal feminin din Danamerca.

Marti seara, 8 decembrie, Romania a intalnit Spania, in cea de-a treia etapa din grupa D a Campionatului Mondial de handbal feminin. Romania avea doua victorii inaintea acestei partide, in timp ce Spania avea o victorie cu Kazahstan si o infrangere cu Rusia.

Romania a inceput bine jocul, conducand cu 4-1 in minutul 6, Cristina Neagu avand deja 3 goluri marcate. Tricolorele au jucat in stilul obisnuit, cu Cristina Neagu la finalizare sau cu pivotul, dar au fost si momente inspirate cu Ada Nechita si Valentina Elisei.

Romania a avut 3 goluri diferenta si in minutul 25, 12-9, dar tricolorele nu au mai marcat pana la finalul primei reprize. Ibericele au revenit in joc datorita unei aparari mai agresive, patrunderilor inspirate in ofensiva si a paradelor portarului Darly De Paula. Spania a condus pentru prima data in aceasta partida exact la ultima faza de joc a primei reprize, dupa o aruncare finalizata de la 7 metri.

Repriza secunda a fost de cosmar pentru tricolore, care au marcat doar 4 goluri in 20 de minute. Ibericele au continuat in acelasi stil caracteristic, cu un joc de pase precis, castigand de o maniera categorica aceasta partida, cu 26-18.

Asadar un prim test nereusit pentru Romania, care mai are de disputat inca doua partide in aceasta grupa, cu Norvegia si Rusia. Urmatorul joc va avea loc joi seara, pe 10 decembrie, adversara fiind Norvegia, partida fiind transmisa in direct pe Dolce Sport.

Romania – Spania   18-26 (12-13)

Romania: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu – Gabriella Szucs, Crina Pintea, Adriana Nechita (2 goluri), Cristina Neagu (6), Aurelia Bradeanu, Gabriela Perianu, Luciana Marin, Valentina Ardean Elisei (2), Oana Manea (2), Ana Maria Tanasie, Melinda Geiger (3), Eliza Buceschi (3), Patricia Vizitiu, Laura Chiper. Antrenor principal: Thomas Ryde. Antrenor secund: Costica Buceschi.

Spania: Silvia Navarro, Darly De Paula – Marta Lopez, Carmen Martin (4 goluri), Maria Nunez, Carla Alberto (2), Marta Mangue, Macarena Aguilar (1), Elisabet Chavez (1), Elisabeth Pinedo (2), Nerea Pena (7), Lara Gonzalez (1), Patricia Elorza, Naiara Egozkue (1), Ainhoa Hernandez (1), Alexandrina Cabral (6).

Evolutia scorului – min 5: 3-1, min. 10: 6-4, min. 15: 8-7, min. 20: 9-8, min. 25: 12-9, min. 30: 12-13, min. 35: 12-15, min. 40: 14-17, min. 45: 15-19, min. 50: 16-22, min. 55: 18-24, min. 60: 18-26.