Home » Handbal, International, National » Handbal feminin C.M. 2015: Romania pierde in prelungiri cu Norvegia. Jucam pentru bronz cu Polonia!!!

romania norvegia handbal feminin CM 2015 Tricolorele au jucat exceptional in semifinala disputata vineri seara cu Norvegia, dar scandinavele se impun dramatic dupa doua reprize de prelungiri.

Dupa doua victorii exceptionale in optimi si in sferturi, Romania a intalnit Norvegia in semifinalele competitiei, partida fiind transmisa in direct pe Dolce Sport si dolcesport.ro.

A fost un meci incins, Nora Mork si Cristina Neagu fiind principalele marcatoare ale primei reprize, cu 6, respectiv, 5 goluri marcate. Nordicele au avut si 4 goluri avantaj, (min.21 si min.25), tricolorele terminand prima repriza la 3 lungimi distanta 14-17.

A urmat o repriza secunda nebuna, cu tricolorele pe val, luptand extraordinar.  Scandinavele s-au vazut egalate la 20 in minutul 44, Elisei aducand Romania in avantaj cu 21-20, dupa un gol marcat pe contraatac.

Tricolorele au avut si doua goluri avantaj, 23-21, dar nordicele au revenit rapid, au egalat si au preluat conducerea. Fetele noastre au revenit din nou, au egalat la 27 in minutul 57, avand si aruncarea finala a timpului regulamentar de joc. Pe o faza rapida de atac, Valentina Elisei arunca de la 9 metri, dar portarul nordicelor a intervenit salvator. Asadar cele doua echipe au terminat la egalitate timpul regulamentar de joc, fiind necesare doua reprize de prelungiri. A fost cel de-al doilea meci consecutiv cu prelungiri pentru tricolore, dupa victoria dramatica in sferturi cu Danemarca.

Nordicele au aratat prospetime in prelungirile partidei, avand doua goluri avantaj in minutul 65, 31-29. Distanta s-a marit la 3 goluri, dar tricolorele au luptat pana la final, apropiindu-se in doua randuri la doar un gol distanta, 31-32 si 32-33. Totusi, pe final de meci nordicele mai marcheaza o data, Romania pierzand semifinala cu 33-35.

Desi tricolorele au pierdut partida, au castigat admiratia unei tari intregi datorita ambitiei si determinarii extraordinare de care au dat dovada.

In lupta pentru medaliile de bronz, Romania va intalni Polonia, invinsa din prima semifinala, Olanda impunandu-se cu 30-25 (15-8).

Romania: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu – Gabriella Szucs, Crina Pintea, Adriana Nechita (6 goluri), Cristina Neagu (8), Aurelia Bradeanu (1), Gabriela Perianu (2), Luciana Marin, Valentina Ardean Elisei (3), Oana Manea (6), Ana Maria Tanasie, Melinda Geiger (3), Eliza Buceschi (4), Patricia Vizitiu, Laura Chiper. Antrenor principal: Thomas Ryde. Antrenor secund: Costica Buceschi.

Evolutia scorului Romania-Norvegia

Min. 5: 2-2, min. 10: 5-5, min. 15: 8-8, min. 20: 10-12, min.25: 13-16, min. 30: 14-17, min. 35: 17-18, min. 40: 17-20, min. 45: 21-20, min. 50: 23-22, min. 55: 26-26, min. 60: 27-27, min. 65: 29-31, min. 60: 33-35