Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Handbal feminin, divizia A1: Stiinta Bacau – Danubius Galati 37-21

Handbal feminin, divizia A1: Stiinta Bacau – Danubius Galati 37-21

stiinta bacau danubius galati handbal feminin Stiinta Bacau a obtinut astazi o victorie la 16 goluri diferenta, in fata formatiei Danubius Galati, oaspetele fiind depasite categoric in partea a doua a jocului.

Dupa o lunga pauza competitionala, bacauancele au intalnit formatia galateana, pe teren propriu, mult schimbata fata de sezonul trecut cand evolua in Liga Nationala. Cu un lot intinerit, oaspetele au rezistat aproape o repriza, gazdele avand doar 3 goluri avantaj la pauza.

Elevele antrenate de Costel Oprea si Constantin Hornea au intrat mult mai decise in partea secunda a jocului, in timp ce galatencele nu au mai gasit solutii in ofensiva. Cu Bianca Dospinescu salvatoare in situatii importante ale jocului si cu o evolutie in ofensiva buna, antrenorii formatiei bacauane au vut posibilitatea sa introduca tot lotul inscris pe foaia de joc.

Diferenta avea sa fie de 16 goluri la finalul partidei, cea mai buna marcatoare fiind Lacramioara Cilici, cu 10 reusite, urmata de Adina Carligeanu, cu 7 goluri marcate.

Stiinta Bacau: Bianca Dospinescu, Elisabeth Pastor – Madalina Rosu (3 goluri), Paula Ababei (4),  Laura Versescu , Anca Manole, Adina Carligeanu (7), Lacramioara Cilici (10), Alina Buca (5), Mirela Vilcu (2), Alexandra Ciorata (1), Adriana Chelaru (5).

Danubius Galati: Daniela Goldic, Cristina Bobeica – Andreea Baciu (1), Mihaela Vitel, Maricica Trandafir (6), Irina Diaconu, Irina Basa (2), Cosmina Cozma (4), Bianca Bulancea (2), Tatiana Budescu (3), Madalina Craita (3), Alina Croitoru;

Eliminari: cate 4 de fiecare formatie;
7 metri: Bacau – 6 aruncari/3 transformate; Galati: 9 aruncari/ 3 transformate;