Home » Handbal, National » Handbal feminin ONSS : Colegiul Tehnic “Anghel Saligny” Baia Mare a obtinut aurul la Turneul Final de la Roman

anghel saligny baia mare handbal feminin onss Faza finala de handbal feminin licee a Olimpiadei Nationale a Sportului Scolar s-a desfasurat la Roman, fiind prezente 8 echipe, reprezentand 8 judete: Liceul de Ind. Alim. “E. Doamna” Galati, L.T. “Serban Voda” Prahova, LPS Roman, L.T. “Mihai Viteazul” Caracal (Olt), L.T. “Axente Sever” Medias (Sibiu), C.T. “Media” Bucuresti, C.T. “Anghel Saligny” Baia Mare (Maramures) si LPS Banatul Timisoara.

Cele 8 echipe au fost impartite in doua grupe, castigatoarele de grupa au jucat finala mare, iar echipele clasate pe locul secund au disputat finala mica.

Vineri si sambata s-au disputat partidele din faza grupelor, cel mai disputat meci fiind cel din seria B, intre LPS Roman si Colegiul Tehnic “Anghel Saligny” Baia Mare. A fost un meci spectaculos, castigat la limita de ardelence, 27-28. De mentionat ca romascancele au avut sansa egalarii la ultima actiune de joc, printr-o aruncare de la 7 metri, dar portarul baimarencelor a aparat aruncarea lui Vartic.

Duminica au avut loc cele doua finale, LPS Roman castigand medaliile de bronz dupa ce s-a impus in finala mica in fata echipei “Serban Voda” Prahova, cu 23-18.

A urmat apoi finala mare intre “Media” Bucuresti si “Anghel Saligny” Baia Mare. Echipa din Baia Mare, formata din jucatoare ce evolueaza la CSS, Marta si Extrem, a dominat inca de la inceput partida, avand un portar de un alt nivel, pe Yuliya Dumanska. Bucurestencele au fost oprite in nenumarate randuri de portarul baimarencelor, care a avut interventii de exceptie atat in situatii de joc 1-1, cat si parade la aruncarile de la 7 metri. Mult mai determinate in joc, ardelencele si-au dominat categoric adversara, transand practic finala inca dupa primele 25 de minute de joc, incheiate cu scorul de 17-4.

In repriza secunda, bucurestencele au marcat mai multe goluri, dar nu au reusit sa opreasca ofenisva ardelencelor, care se impun in finala cu 33-17. Baimarencele au castigat meritoriu ultimul act al competitiei, aratand “foame” de victorie si luptand pentru fiecare minge, indiferent de minutul si scorul de pe tabela.

Bucuresti – Galati   37-16 (18-8)

Clasament seria A: 1) C.T. “Media” Bucuresti 9 p.; 2) L.T. “Serban Voda” Prahova 6 p.; 3) L.T. “Axente Sever” Medias 3 p.; 4) Liceul de Ind. Alim. “E. Doamna” Galati 0 p.;

Timis – Roman   26-34 (14-18)

Clasament seria B: 1) C.T. “Anghel Saligny” Baia Mare 9 p.; 2) LPS Roman 6 p.; 3) L.T. “Mihai Viteazul” Caracal 3 p.; 4) LPS Banatul Timisoara 0 p.;

Pentru locurile 7-8

Liceul de Ind. Alim. “E. Doamna” Galati – LPS Banatul Timisoara   12-24 (8-13)

Pentru locurile 5-6

L.T. “Axente Sever” Medias – L.T. “Mihai Viteazul” Caracal   31-44 (8-23)

Finala mica

L.T. “Serban Voda” Prahova – LPS Roman   18-23 (6-9)

L.T. “Serban Voda” Prahova: Adela Cristescu, Mihaela Merlan, Ana-Maria Serban (6), Florentina Toader (7), Ionela Gherman, Ioana Toader (5), Raluca Neacsu.

LPS Roman: Ana-Maria Suceu, Bianca Patriche, Madalina Aholtoae (1), Diana Amariutei, Raluca Balint (3), Diana Caruntu (2), Anca Caramalau (4), Madalina Lita, Anca Oancea (2), Ana Maria Pristavita (1), Rebeca Rosca, Loredana Vartic (10).

Finala mare

C.T. “Media” Bucuresti – C.T. “Anghel Saligny” Baia Mare   17 -33 (4-17)

“Media” Bucuresti: Georgiana Pandelea, Mihaela Obedeanu (2), Dorina Ilie, Helen Ebosie (3), Madalina Pal (1), cristina Trufil (8), Catalina Sava, Stefania Ciobanu (1), Maria Matei (2), Beatrice Stoican, Nicoleta Dica.

“Anghel Saligny” Baia Mare: Yuliya Dumanska, Andreea Nastasa, Anca Polocoser (4), Andreea Mirca (2), Denisa Farcas (4), Iulia Bledea (2), Sabrina Lazea (4), Daiana Gaiu (9), Elena Bobit (1), Diana Nichitean (5), Alexandra Haidu (2), Antonia Canta.

Mentionam ca judetul Maramures a realizat dubla la ONSS, baietii de la acelasi Colegiul Tehnic “Anghel Saligny” castigand medaliile de aur in proba masculina. Turneul Final la ONSS masculin licee s-a disputat la Targu Jiu, baimarenii castigand in finala cu scorul de 28-25 in fata formatiei organizatoare, dupa ce gazdele au condus la pauza cu 14-10.