Home » Handbal, International » Handbal feminin Under 19: Romania-Franta 35-39 (15-19). Tricolorele au terminat Campionatul European pe locul 10

romania handbal feminin under 19 Nationala Romaniei a pierdut ultima partida de la Campionatul European de handbal feminin under 19, terminand turneul pe locul 10.

Romania si Franta s-au intalnit sambata seara in partida pentru stabilirea locurilor 9-10 la acest Campionat European desfasurat in Spania. Cele doua echipe se cunosteau foarte bine, disputand atat partide amicale, dar si oficiale, ultimul joc fiind chiar in debutul acestui Turneu Final, cand Franta s-a impus cu 31-24.

Frantuzoaicele au inceput mai bine acest ultim joc, conducand cu 4-1 in minutul 4. Tricolorele au egalat in cateva randuri, preluand conducerea cu 7-6. De la 10-10 echilibrul s-a rupt, Franta terminand prima repriza cu 4 goluri avantaj, 19-15. A urmat o cursa de urmarire a tricolorelor in repriza secunda, reusind in 3 randuri sa egaleze Franta la 29, 30 si 31. Frantuzoaicele au fost mai energice pe final de meci, profitand si de defensiva precara a Romaniei, castigand si aceasta partida cu scorul de 39-35.

Bianca Bazaliu a fost inca o data cea mai buna marcatoare, cu 13 goluri fiind urmata de frantuzoaica Helen Sajka, cu 11 reusite.

Asadar, Romania termina pe locul 10 la Campionatul European de handbal feminin under 19, un rezultat surprinzator tinand cont ca elevele pregatite de Aurelian Rosca si Gavril Kozma au obtinut medaliile de aur la campioantul Mondial desfasurat in 2014.

Romania: Madalina Ion, Alexandra Prodan, Dana Abed-Kader (2 goluri), Iulia Andrei (2), Alexandra Dindiligan, Florentina Craiu, Alina Ilie (3), Sonia Vasiliu, Cristina Laslo (4), Bianca Bazaliu (13), Elena Stoicanescu, Alexandra Carasol (2), Diana Axinte, Anca Polocoser, Lorena Ostase (4), Sorina Mariana Seraficeanu (4). Antrenori: Aurelian Rosca si Gavril Kozma.