Home » Handbal, National » Handbal junioare 1, seria A: LPS Roman-LPS Vaslui 42-19 (23-9)

Handbal junioare 1, seria A: LPS Roman-LPS Vaslui 42-19 (23-9)

lps roman handbal junioare 1 Elevele antrenate de Ioan Holban au obtinut o victorie categorica pe teren propriu, in Campionatul National de handbal junioare 1.

Dupa un inceput mai ezitant de campionat, romascancele au intalnit sambata cea de-a doua clasata in grupa, LPS Vaslui.

Jocul a fost dominat categoric de gazde, romascancele rezolvand practic in prima repriza, scorul fiind de 23-9 dupa primele 30 de minute de joc. Gazdele au controlat si partea secunda a jocului, obtinand o victorie concludenta in fata echipei din Vaslui, 42-19.

Vartic Loredana a fost golghetera romascancelor, cu 10 reusite, fiind urmata de Anca Caramalau, cu 9 goluri marcate.
Cu aceasta victorie, romascancele sunt la 6 puncte distanta fata de lidera grupei, dar au doua meciuri mai putin disputate decat formatia HC Buhusi.

De mentionat ca formatia din Buhusi a pierdut in deplasarea avuta la LPS Botosani, cu 36-38.

LPS Roman: Maria Suceu, Bianca Patriche – Ramona Sandu (2), Anca Caramalau (9), Loredana Vartic (10), Alina Dima (1), Anca Marian, Diana Amariutei (2), Raluca Balint (4), Rebeca Rosca (5), Elena Lita (8), Diana Caruntu, Ana Maria Pristavita (1). Antrenor: Ioan Holban.