Home » Handbal, National » Handbal junioare 1, seria A: Rezultat decis la ultima actiune de joc! ACS Tescani-LPS Roman 29-29 (13-16)

acs tescani lps roman Duminica, in cea de-a doua etapa a Campionatului National de handbal junioare 1, seria A, ACS Tescani si LPS Roman au terminat la egalitate, 29-29, echipa ACS Tescani reusind golul egalizator la ultima faza de joc.

La Sala Polivalenta 2, din Piatra Neamt, s-au intalnit ACS Tescani (din postura de echipa gazda) si LPS Roman, cele doua echipe castigand in prima etapa din grupa A.

Romascancele au inceput mai bine partida, conducand cu 7-5 dupa primele 15 minute de joc. Echipa gazda reuseste egalarea in doar 3 minute, dar romascancele au terminat in avantaj prima repriza, 16-13.

Desi avantajul oaspetelor s-a marit la 6 goluri, 19-13 in minutul 34, echipa gazda nu a cedat si a incercat sa revina in meci. Diferenta s-a micsorat la doar doua goluri in minutul 41, 18-20, insa romascancele au marit distanta la 4 goluri in minutul 53, 23-27. Si de aceasta data echipa gazda nu a cedat, reusind egalarea la ultima actiune de joc, prin golul marcat de extrema stanga, Adina Nicoleta Carp. A fost un meci cu un ritm alert, cu multe greseli, dar si cu actiuni incheiate spectaculos.

Madalina Aholtoae a fost cea mai buna marcatoare a partidei, cu 9 goluri, fiind urmata de jucatoarea Flavia Dorneanu de la ACS Tescani, cu 8 reusite. Dupa doua partide disputate din aceasta grupa, ACS Tescani se afla pe primul loc, cu 4 puncte, la egalitate cu formatia LPS Roman, dar cu un golaveraj mai bun.  De mentionat ca formatia romascana a adunat punctele din doua deplasari.

ACS Tescani – LPs Roman   29-29 (13-16)

ACS Tescani: Ioana Manolache, Gabriela Cires (2 goluri), Mihaela Cires, Adina Nicoleta Carp (6), Diana Ceausu, Adriana Suta, Flavia Dorneanu (8), Simona Miron (5), Andreea Creanga (4), Alexandra Codreanu (4).

LPS Roman: Bianca Patriche, Oana Boiana, Ana Maria Pristavita (3 golur), Anca Caramalau (5), Bianca Chiriac, Roxana Ureniuc (1), Andreea Lupescu, Madalina Aholtoae (9), Diana Amariutei (2), Alexandra Rusi (3), Ioana Bologa (3), Ioana Neamtu (1), Anca Marian (2), Alexandra Antalut.

Evolutia scorului
Min 5: 1-1, min. 10: 2-4, min.15: 5-7, min. 20: 8-10, min. 25: 10-12, min. 30: 13-16, min. 35: 14-19, min. 40: 17-20, min. 45: 19-22, min. 50: 22-25, min. 55: 25-27, min.60: 29-29.

Clasament seria A dupa 2 etape disputate: 1) ACS Tescani 4 p.; 2) LPS Roman 4 p.; 3) CSS Tg. Neamt 4 p.; 4) LPS Iasi 3 p.; 5) LPS Botosani 3 p.; 6) LPS Vaslui 3 p.; 7) LPS Piatra Neamt 1 p.; 8) LPS Suceava 0 p.;

Etichete:, , , , , , , ,