Home » Handbal, National » Handbal junioare 2: CSS Caracal este noua campioana nationala! Vezi rezultatele si marcatoarele din ultima zi a Turneului Final

css caracal Duminica, la Sala Sporturilor din Sfantu Gheorghe, au avut loc cele doua finale, noua campioana nationala fiind decisa cu un gol marcat in ultimele secunde de joc.

In finala mica s-au intalnit CSM Ploiesti si Sc. 181 SSP Bucuresti, primele 25 de minute fiind echilibrate, incheiate la egalitate 12-12. Echilibrul s-a mentinut pana in minutul 41, 21-21, apoi ploiestencele s-au organizat excelent in aparare, primind doar doua goluri in ultimele 9 minute de joc. Partida este castigata de ploiestence la 5 goluri diferenta, 27-22, adjudecandu-si astfel medaliile de bronz.

A urmat apoi marea finala, intre ASC Corona 2010 Brasov si CSS Caracal, o reeditare a finalei Campionatului National de handbal junioare 3 de anul trecut.

Si finala mare a fost echilibrata, echipa din Caracal distantandu-se la 3 goluri in minutul 24, 12-9. Conduse cu 12-10 dupa primele 25 de minute de joc, brasovencele revin in meci, preluand conducerea in minutul 32, 14-13. Finalul de meci a fost unul “thriller” cu un gol inscris cand mai erau 3 secunde de joc, Ana Cristina Stoica marcand pentru 21-20.

A fost un deznodamant asemanator cu cel din finala trecuta, echipa din Caracal castigand tot la limita. De mentionat si atitudinea brasovencelor la finalul partidei, parasind terenul de joc cu capul sus, semn ca un adevarat campion trebuie sa stie si sa piarda.

CSM Ploiesti – ACS Sc. 181 Bucuresti   27-22 (12-12)

CSM Ploiesti: Cristina Mititelu, Georgiana Radu, Laura Ivan, Anisa Serban (7), Andreea Mihart (1), Andreea Parvu (4), Bianca Ionescu, Teodora Popescu (7), Iulia Mihaiu, Diana Vulpe, Ingrid Bodo (3), Ana-Maria Vacariu (5), Mihaela Nastase, Andra State, Ana-Maria Gros.

ACS Sc. 181 Bucuresti: Andreea Zaharia, Irina Neacsu (2), Elena Ciobanu (3), Alexandra Badea (3), Cristiana Nicolau, Cristina Trufil-Ruje (3), Cristina Oancea, Mara Gheorghe (2), Alexandra Banciu (6), Florentina Virvoreanu (3).

ASC Corona 2010 Brasov -  CSS Caracal   20-21 (10-12)

Corona Brasov: Daciana Hosu, Ana Maria Lopataru (3), Claudia Lacatus (3), Elena Cioric, Iulia Popa, Cristina Cretu (3), Alexandra Constantin, Teodora Cupes, Andreea Bumbaru, Roxana Ciobanu, Daria Bucur (5), Andreea Zgambau, Ana Berbece (3), Iulia Tabacaru (1), Bianca Marin, Patricia Zainea (2).

CSS Caracal: Raluca Kelemen, Nicoleta Ristea (2), Andreea Stanga (1), Lavinia Stan, Florina Braniste (1), Bianca Dinut (9), Simona Nedeianu, Alexandra Bojan (2), Talu Andra (4), Lorena Cacoveanu, Georgiana Ivanescu, Ciobanu Denisa, Andreea Radu, Ana-Cristina Stoica (2), Nemoianu Alexandra, Cristina Daogaru.