Home » Handbal, National » Handbal junioare 2: Inca un turneu, inca 4 victorii pentru ASC Corona Brasov

Handbal junioare 2: Inca un turneu, inca 4 victorii pentru ASC Corona Brasov

corona brasov handbal junioare 2 Junioarele 2 de la ASC Corona 2010 Brasov s-au impus in toate partidele din cel de-al doilea turneu al seriei G, in Campionatul National de handbal feminin,  avand numarul maxim de victorii dupa doua turnee disputate.

Decalat cu o zi, turneul organizat la CSS Sf. Gheorghe a inceput de joi, 16 octombrie, si s-a incheiat sambata, 18 octombrie.

Elevele antrenate de Mariana Tirca au obtinut, din nou, victorii pe linie in fata contracandidatelor din grupa, cel mai echilibrat joc fiind cu ocupanta locului 2 din serie, CSM Ploiesti. A fost un joc cu mai putine goluri decat media grupei, la finalul primei reprize brasovencele avand 3 goluri avantaj, 8-5. Repriza a doua a fost ceva mai animata, victoria aparatinandu-i Coronei, cu 18-16.

Astfel, dupa doua turnee disputate, ASC Corona Brasov ramane fara punct pierdut in seria G, cu 24 de puncte din 8 partide disputate.

Iata rezultatele inregistrate de clubul brasovean in cel de-al doilea turneu al seriei G la handbal junioare 2:

HC Activ CSO Plopeni – ASC Corona 2010 Brasov   13-25 (5-13)

ASC Corona 2010 Brasov – CSM Ploiesti   16-14 (8-5)

CSS Dinamo Brasov – ASC Corona 2010 Brasov   22-31 (13-15)

ASC Corona 2010 Brasov – CSS Sf. Gheorghe   31-10 (18-3)

Clasamentul dupa doua etape disputate: 1) ASC Corona 2010 Brasov 24 p.; 2) CSM Ploiesti 18 p.; 3) CSS Dinamo Brasov 9 p.; 4) HC Activ CSO Plopeni 9 p.; 5) CSS Sf. Gheorghe 0 p.;

Lotul echipei Corona Brasov: Daciana Hosu, Denisa Burduv, Miruna Iordache, Teodora Cupes, Roxana Ciobanu (portari), Sorina Tirca (capitan), Bianca Marin, Carmen Cioric, Ana Lopataru, Iulia Popa, Patricia Zainea, Andreea Zgambau, Claudia Lacatusu, Andreea Bumbaru, Ana Berbece. Antrenor: Mariana Tirca.