Home » Bacau, Handbal, National » Handbal masculin, Divizia A: Joc incins la maxim! Stiinta Municipal Bacau-CSU Suceava 20-20 (11-9).

stiinta municipal bacau csu suceava handbal masculin Altadata o disputa in primul esalon sportiv, echipele din Bacau si Suceava s-au intalnit in divizia A de handbal masculin, partida din etapa a-IV-a incheindu-se nedecis, 20-20.

Duminica, la Sala Sporturilor Bacau, echipa din localitate a intalnit formatia CSU Suceava, bacauanii avand maximum de puncte dupa primele 3 etape disputate. A fost un meci “incins”, in special de formatia oaspete, care a jucat agresiv si la limita regulamentului.

Bacauanii au inceput mai bine jocul, avand 5 goluri avans in minutul 18, 9-5. Extrem de ambitioasa, formatia suceveana nu a cedat si a reusit sa micsoreze diferenta la doar doua goluri la finalul primei parti a jocului, 11-9.

Gazdele au ratat nepermis de mult in mitanul secund, iar oaspetii reusesc egalarea, apoi trec in avantaj cu 8 minute ramase de joc. Bacauanii revin din nou la conducere spre final de meci, dar au ratat posibilitatea de a se distanta in minutul 60. Crsitian Bursuc marcheaza pentru suceveni cu 10 secunde ramase de joc, iar meciul se termina la egalitate 20-20.

De mentionat si un gest necugetat facut in tabara echipei oaspete, in repriza secunda, un membru al formatiei sucevene aruncand cu scaunul in teren, dupa o ratare a echipei sale. Un gest ce nu face cinste echipei sucevene, care a avut totusi o atitudine agresiva pe tot parcursul reprizei secunde. De vina pentru manifestarea extrem de libertina a jucatorilor sunt Cristinel Vlad si Ionut Velisca, “fluierasii” buzoieni permitand numeroase comentarii si reactii exagerate ale oaspetilor.  Totusi, sucevenii au plecat cu un punct meritat, datorita vointei si ambitei pe intreaga durata a meciului.

Jucatorul formatiei bacauane Ievgen Buinenko a fost cel mai bun marcator al partidei, cu 6 reusite, fiind urmat de Gabriel Burlacu, suceveanul marcand 5 goluri.

CS Stiinta Municipal Bacau: Raducu Tamas, Ciprian Bobeica, Richard Freiwald – Sile Popia, Robert Gal (1), Cezar Acatrinei (2), Bogdan Moisa (4), Gabriel Dumitriu (3), Ievgen Buinenko (6), Mihai Cotinghiu, Alexandru Juverdianu (1), Adrian Lita, Bogdan Rata, Florin Ciubotariu (1), Alin Campan (2), Ionut Broasca. Antrenor principal: Bogdan Voica.

CSU Suceava: Cristian Tcaciuc, Cristian Manea, Andrei Spiridon – Cristian Bursuc, Alin Velea, Ciprian Vele, Andrei Olariu, Gabriel Burlacu, Alin Petrea, Catalin Costea, Lucian Preda, cristian Aldica, Rares Bursuc, Iulian Alexa, Florin Baican, George Oprea. Antrenor principal: Razvan Bernicu.