Home » Handbal, National » HCM BAIA MARE-FTC RAIL CARGO UNGARIA 32-24(16-14). Baia Mare a reușit unul din cele mai bune meciuri ale sale în Champions League

12642783_1060456490694591_6070885767478980631_n         HCM Baia Mare a reușit să obțină o victorie foarte importantă, la o diferență de 8 goluri, în duelul cu FTC Rail Cargo, după unul din cele mai bune meciuri făcute de echipa băimăreană. Prin această reușită, HCM Baia Mare a făcut un pas important spre  accederea în sferturile de finală a Champions League. S-a remarcat Paula Ungureanu, cu un număr mare de intervenții, multe din situații unu la unu, ajutată și de o apărare foarte bună, mai ales în zonă centrală.

Debutul meciului a stat sub semnul echilibrului, până în minutul 10 diferența de scor fiind doar de un gol, în favoarea echipei băimărene. Oaspetele au reușit doar pentru câteva momente să preia conducerea, în minutul 6,  însă Baia Mare a revenit imediat, stabilind o diferență maximă de 4 goluri.  Perianu, Ardean Elisei, Pineau,  Geiger au fost principalele marcatoare ale primei părți, însă echipa din Baia Mare a reușit să înscrie cel puțin un gol de pe toate posturile.  La finalul primei reprize au existat câteva momente mai putin bune ale HCM-ului, pe fondul unor greșeli neforțate pe atac și a unei apărări mai avansate a oaspetelor, când acestea au reușit sa revină la 2 goluri.

Repriza secundă a debutat cu multe greșeli din partea ambelor echipe, ajungându-se la aproape 4 minute fără gol. Alisson Pineau și-a demonstrat încă o dată valoarea, reușind să înscrie 3 goluri importante, care, alături de paradele Paulei Ungureanu, au redat încrederea echipei și au ajutat-o să revină la jocul bun prestat în prima repriză. Începând cu minutul 41, HCM Baia Mare și-a mărit treptat avantajul, până  la diferența de 8 goluri, stabilită la finalul partidei.

Lot HCM Baia Mare: Paula Ungureanu,  Ionica Munteanu - Allison Pineau 10 goluri, Valentina Ardean Elisei 4, Melinda Geiger 4, Katarina Jezic 4, Gabriela Perianu 4, Lois Abbingh 2, Alexandra Do Nascimento 2, Adriana Nechita 2, Luciana Marin, Gabriella Szucs, Ana Maria Tănăsie, Timeea Tătar, Gabriela Preda, Patricia Vizitiu.